Urząd Miasta Łodzi przygotowuje się do przebudowy Placu Dąbrowskiego. Pokryta dziś w większości granitem płyta placu ma zmienić się w teren zielony i przyjazny dla spacerowiczów. Na razie zakończyło się głosowanie w sprawie wyboru konkretnego wariantu.
Ostatnia przebudowa Placu Dąbrowskiego, przeprowadzona w roku 2009, jest uważana powszechnie za bardzo nieudaną. Za sprawą wycięcia rosnących tu wcześniej drzew i pokrycia większości powierzchni granitem
plac opanowała „betonoza”. W upalne dni jest tu bardzo gorąco, a łodzianie, z nielicznymi wyjątkami, unikają spędzania wolnego czasu na płycie placu (choć jeszcze kilka lat wcześniej można było korzystać ze stojących przed Teatrem Wielkim ogródków gastronomicznych). Czary goryczy dopełnia fontanna, która za sprawą kształtu budzącego wulgarne skojarzenia zdobyła wręcz ogólnopolską sławę.
Obecne władze Łodzi od dawna zapowiadały zmianę aranżacji placu. Na zlecenie Urzędu Miasta
przygotowano trzy warianty, różniące się ilością i układem zieleni oraz zaplanowanymi funkcjami. Wspólne elementy to nowa fontanna oraz posadzenie dużej liczby drzew (145, 165 lub 203) – również wzdłuż ul. Sterlinga. Na placu ma stanąć też nowy pawilon, przeznaczony dla restauracji lub kwiaciarni.
– Projekty różnią się w szczegółach, lecz każdy zakłada dozielenienie placu, zmianę fontanny i otwarcie tej przestrzeni na życie miejskie. Proponujemy różne rozwiązania urbanistyczne, środowiskowe i estetyczne – mówi dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ Maciej Riemer. Powierzchnia biologicznie czynna ma stanowić od 23% do 25% powierzchni płyty. Plac będzie miał funkcje rekreacyjne, gastronomiczne, kulturalne oraz sportowe (przewidziano atrakcje dla rolkarzy). Bardzo przydatnym elementem byłoby dodatkowe przejście dla pieszych, skracające drogę na przystanki autobusowo-tramwajowe w ciągu ul. Narutowicza i przez ul. Knychalskiego do dworca Łódź Fabryczna – nie wiadomo jednak, czy zostanie ono wyznaczone (na udostępnionych planach jest ono oznaczone znakiem zapytania).
W ostatni piątek zakończył się konsultacje społeczne za pomocą platformy Vox Populi. Ogłoszenia ich wyników można spodziewać się na początku przyszłego roku.