Władze Łodzi zapowiadają zmianę aranżacji Placu Dąbrowskiego. Mimo stosunkowo niedawnej przebudowy położony blisko głównego dworca plac nie jest dziś atrakcyjną przestrzenią: ze względu na brak cienia łodzianie nie chcą spędzać tu wolnego czasu, wątpliwe są też jego walory estetyczne. Zmiana układu placu ma przede wszystkim zwiększyć powierzchnię biologicznie czynną.
Aranżacja placu, której koncepcję
wybrano z udziałem mieszkańców, ma przypominać lata 60. ubiegłego wieku. Po bokach zaplanowano posadzenie dwóch szpalerów dużych drzew, mających zapewnić cień w upalne dni. Będą one otoczone niższymi roślinami – krzewami oraz bylinami. Przestrzeń centralna pozostanie pusta, by nie zasłaniać osi widokowej od dworca Łódź Fabryczna do Teatru Wielkiego. Naprzeciwko tego ostatniego na placu pojawi się podzielona na dwie części sadzawka.
We wschodniej części placu zaplanowano miejsce dla pawilonu gastronomicznego lub dla
foodtrucków. Zarezerwowano tez przestrzeń pod ogródek kawiarniany. Ważną, a nieistniejącą dziś częścią urządzenia placu będą też publiczne toalety. Przewidziano również atrakcje dla miłośników jazdy na deskorolkach i rolkach, którzy dziś są jednymi z nielicznych osób z własnej woli spędzających czas na płycie placu. Nie będzie za to
rozważanej wcześniej budowy parkingu podziemnego.
Łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich przygotowuje przetarg na projekt budowlany i wykonawczy dla inwestycji. Przedtem zaprezentowana koncepcja zagospodarowania zostanie jeszcze uszczegółowiona z udziałem miejskiego konserwatora zabytków. Według deklaracji władz miasta pierwsze prace mogą rozpocząć się w 2025 r.
Poprzednia przebudowa Placu Dąbrowskiego miała miejsce w roku 2009.
Jej efekt jest powszechnie krytykowany. W wyniku inwestycji nie tylko usunięto z płyty niemal wszystkie drzewa, ale również ustawiono na niej fontannę, której kształt budzi wulgarne skojarzenia. W efekcie – mimo bliskiego sąsiedztwa dużych generatorów ruchu (Teatr Wielki, Sąd Okręgowy, jeden z obiektów Uniwersytetu Medycznego, przystanek tramwajowo-autobusowy, a nieco dalej również dworzec Łódź Fabryczna) – miejsce jest przez większą część doby martwe.
Pusta, wyłożona granitem przestrzeń przyciąga głównie wspomnianych amatorów rolek i deskorolki oraz nielegalnie parkujących kierowców.