Samorząd województwa łódzkiego poinformował o rozpoczęciu realizacji zadań drogowych zlecanych dzięki rządowemu grantowi z programu Polski Ład. Większość remontów nie ma bezpośredniego związku z komunikacją publiczną, choć jak argumentuje UMWŁ, dzięki poprawie stanu nawierzchni sprawniejsza stanie się obsługa linii autobusowych. Jedno z zadań obejmuje jednak budowę zatok przystankowych.
W tym roku samorząd województwa łódzkiego zrealizuje duży pakiet robót drogowych dzięki drugiemu już grantowi z rządowego programu Polski Ład. Urząd marszałkowski, na czele którego stoi polityk Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Schreiber, podkreśla, że współpraca z władzami centralnymi przebiega bardzo dobrze. Wskazuje też, że bez dotacji z budżetu państwa realizacja wielu napraw, głównie obejmujących nawierzchnie dróg wojewódzkich, byłaby niemożliwa.
Co dla pasażerów komunikacji zbiorowej?
UMWŁ wskazuje, że po wielu przewidzianych do remontu drogach kursują autobusy finansowane przez region przy wsparciu z innego programu rządowego – Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. – W Ogonowicach w powiecie opoczyńskim powstaną natomiast cztery zatoki przystankowe, aby pasażerowie mogli bezpiecznie wejść do autobusu – poinformował Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. W tej samej miejscowości powstać ma też tzw. inteligentne przejście dla pieszych.
Zadania realizowane z uwagi na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu stanowią przy tym drugą pokaźną grupę działań w tegorocznym pakiecie. W Niesułkowie-Kolonii powstać ma sygnalizacja świetlna, dzięki której łatwiejsza ma stać się droga do szkoły i kościoła. W Choszczewie w powiecie zduńskowolskim wybudowany zostanie zaś chodnik, o powstanie którego mieszkańcy zabiegali od lat. To tylko przykłady, bo podobnych realizacji na obszarach wiejskich będzie sporo.
Komunikacja autobusowa w każdym powiecie
Przy okazji ogłaszania listy 110 inwestycji dotowanych z Polskiego Ładu UMWŁ wskazał też kierunki swojej polityki transportowej. – Uruchamiamy kolejne połączenia autobusowe, by komunikacja dotarła do każdego powiatu – stwierdziły służby prasowe marszałka. Kolejne nowe trasy, tym razem z wykorzystaniem taboru ŁKA, mają wystartować jeszcze w tym roku.
Województwo zawarło już wszystkie umowy z wykonawcami zadań. Większość z nich ma zostać zrealizowana do końca tego roku, pojedyncze projekty potrwają o kilka miesięcy dłużej. Sumaryczna wartość inwestycji to ok. 36 mln zł. Województwo finansuje zadania w ok. 15 proc. Pozostałe środki wykłada budżet państwa.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.