Linia autobusowa ŁA6 będzie dowoziła pasażerów z Parzęczewa do przystanku kolejowego Ozorków Miasto i stacji Ozorków. Rozkład jazdy będzie skorelowany z pociągami ŁKA w kierunku Łodzi. Na uruchomieniu linii skorzystają też mieszkańcy samego Ozorkowa, którzy zyskają namiastkę autobusowej komunikacji miejskiej.
Linia oznaczona jako ŁA6 (Ozorków Dworzec PKP – Parzęczew Kościół) będzie kursowała 10 razy dziennie. Trasa liczy 16 przystanków, z czego aż 12 znajduje się na terenie Ozorkowa. – Uruchamiamy na początek 10 par. Co do zasady, będą komunikowane z pociągami na przystanku Ozorków Nowe Miasto – informuje prezes ŁKA Janusz Malinowski. Przyjazd autobusu na chwilę przed przyjazdem pociągu ma zapewnić możliwość wygodnej przesiadki, przede wszystkim na pociągi w kierunku Łodzi w szczycie porannym i pociągi z Łodzi po południu.
Prawie jak komunikacja miejska, ale z taryfą „kolejową”
Autobusy (hybrydowe Solarisy Urbino 10 IV generacji) będą docierały także na oddaloną od centrum i dużych osiedli stację Ozorków – jedyną w mieście, na której zatrzymują się pociągi dalekobieżne. Pewną niedogodnością dla pasażerów może być naliczanie opłat na zasadach taryfy kolejowej, według odległości – chęć pojechania o jeden przystanek dalej będzie już wiązała się dla podróżnego z wyższą opłatą. Do końca roku przejazdy autobusami będą jednak bezpłatne. – Potem będzie można kupować wspólny bilet na autobus i pociąg, ale również tylko na autobus – podkreśla Malinowski.
– Z Ozorkowem łączy nas bardzo dużo – przekonuje wójt gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski. Wielu mieszkańców gminy Parzęczew pracuje lub uczy się w Ozorkowie, ma tu rodziny, a rolnicy przyjeżdżają tu na targ. – Podróż ŁKA z Ozorkowa do Łodzi jest szybka od dawna, brakowało nam jednak dowozu do stacji kolejowej – podkreśla wójt. Władzom gminy zależy też na połączeniach autobusowych do Leźnicy Wielkiej, w której działa jednostka wojskowa, również zatrudniająca wielu mieszkańców.
Uruchomienie linii Ozorków Parzęczew miało nastąpić wcześniej. Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, przeciągnęły się niezbędne uzgodnienia ze zgierskim starostwem powiatowym. Kolejne linie ŁA mają dowozić pasażerów z okolicy do przystanku w Bedoniu oraz stacji Koluszki i Rokiciny.
Marszałek: Będzie więcej połączeń
Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber przypomina, że połączenia autobusowe pod szyldem ŁKA to kolejne narzędzie walki z wykluczeniem komunikacyjnym. – W skali województwa chcemy uruchomić w najbliższym czasie 7 takich linii. Na razie sprawdzamy frekwencję na pierwszej,
ŁA1 z Zelowa do Łasku – zapowiedział. Według ŁKA z 14 par połączeń na linii zelowskiej korzysta na razie ok. 200 pasażerów dziennie.
Sieć połączeń autobusowych „ostatniej mili” ma być – w miarę możliwości – rozszerzana dalej. Środki obsługę linii autobusowych są zabezpieczone w budżecie na bieżący i przyszły rok. Zapowiedziano już
przetarg na kolejne autobusy o mniejszej pojemności.
Jak przyznaje marszałek, autobusy ŁKA są w przypadku Ozorkowa formą rekompensaty za brak tramwaju (
linię 46 zawieszono w lutym 2018 r., a latem bieżącego roku
zlikwidowano tory na ozorkowskiej pętli). – Dojazd do Łodzi autobusem z przesiadką na pociąg będzie bardzo szybki – zajmie nieco ponad pół godziny. Ubolewam, że nie ma bezpośredniego połączenia autobusowego do Łodzi – są to jednak czynniki niezależne od nas: władze stolicy regionu nie rozumieją naszych potrzeb komunikacyjnych – ocenia burmistrz Ozorkowa Jacek Socha. Zastrzega jednak, że miasto wciąż jest zainteresowane reaktywacją linii tramwajowej.