Samorząd regionu łódzkiego ogłosił konkurs skierowany głównie do gmin wiejskich. W jego ramach dofinansowane mają zostać przedsięwzięcia z zakresu rewitalizacji zaniedbanych obszarów mniejszych miejscowości. Elementem zadań mają być m.in. remonty chodników, infrastruktury rowerowej i obszarów zielonych.
W minionej perspektywie finansowej UE środki przeznaczone na rewitalizację obszarową w województwie łódzkim trafiły do stolicy regionu. Teraz ich dystrybucja ma być bardziej zróżnicowana. O ile Łódź będzie realizować kolejny etap swojego przedsięwzięcia obejmujący teren od ul. Zachodniej do Kilińskiego i od Narutowicza do Rewolucji 1905 R., pojawił się już osobny konkurs, w którym będą mogły wziąć udział także samorządy z mniejszych miast. Teraz ogłoszony został dodatkowo nabór wniosków dotyczących przekształcania terenów wiejskich.
Wśród celów poprawa infrastruktury pieszej i rowerowej
Władze województwa łódzkiego liczą, że dzięki środkom uda się zmodernizować zniszczone budynki wielorodzinne, ale też poprawić jakość przestrzeni. Wśród przykładowych sposobów wykorzystania dotacji UMWŁ wymienia nowe zagospodarowanie parków, placów i skwerów. – Częścią projektów może być także budowa nowych dróg rowerowych i chodników – stwierdza Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
– Chcemy przywrócić mieszkańcom wsi miejsca dziś zaniedbane – komentuje Skrzydlewska. Proponuje też instalację oświetlenia czy monitoringu, co ma jej zdaniem podnieść poziom bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Podkreśla, że budynki, które będą przedmiotem rewitalizacji, mogą mieć charakter zabytkowy.
Ile środków na chodniki i DDR?
Trudno przewidzieć, ile środków zostanie przeznaczonych na inwestycje związane z infrastrukturą pieszą i rowerową. Łączna pula do rozdysponowania w pierwszym takim konkursie w historii łódzkiego samorządu to 47 mln zł, w tym środki unijne z programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Wnioski od gmin, a także organizacji czy małych i średnich przedsiębiorstw, będą napływać do stycznia przyszłego roku.
Służby prasowe samorządu regionalnego podkreślają przy tym, że część wsi zrealizowała istotne przedsięwzięcia z tego obszaru już wcześniej, korzystając z innych form wsparcia. – W Burzeninie jest odnowiony rynek, a Moszczenica zamieniła starą fabrykę na tereny dla przedsiębiorców – wylicza Wydział Mediów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.