Samorząd województwa łódzkiego poinformował o uzyskaniu dotacji na remont infrastruktury pieszej i przystankowej przy drogach wojewódzkich. Dzięki środkom z budżetu centralnego wyremontowane mają zostać m.in. perony przystankowe, z których korzystają autobusy linii finansowanych przez marszałka. Zakres prac obejmie też chodniki w mniejszych miastach Ziemi Łódzkiej.
Podczas październikowej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego radni przyjęli zmiany w budżecie, które pozwolą na wykorzystanie ok. 14 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Samorząd otrzymał bowiem środki, które mają zostać przeznaczone przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. W ramach tego przedsięwzięcia będzie realizowanych kilkanaście zadań, a każde z nich dotyczy fragmentów sieci dróg wojewódzkich.
Wygodniejsze przystanki m.in. w Opocznie
Zmiany mają być odczuwalne przede wszystkim w mniejszych miastach regionu. Cztery perony przystankowe mają bowiem zostać wybudowane przy ul. Inowłodzkiej (droga wojewódzka nr 726) w Opocznie. – Przebiegają tamtędy linie autobusowe Opoczno – Inowłódz i Opoczno – Tomaszów Mazowiecki – poinformował nas Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, wskazując na połączenia organizowane przez ten samorząd z wykorzystaniem środków z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Jeden przystanek powstanie zaś w miejscowości Wrzeczko przy drodze nr 704. Kursują tamtędy autobusy wojewódzkiej linii Skierniewice – Łowicz. Dodatkowe dwa przystanki zostaną wybudowane we wsi Wypychów przy DW-483. Cztery perony powstaną w rejonie Piątku przy DW-702, a dwa – przy ul. POW w Sieradzu. W tych lokalizacjach z przystanków nie będą jednak korzystać pasażerowie linii marszałkowskich.
Sporo chodników do budowy lub przebudowy
W trzynastu lokalizacjach wybudowane lub przebudowane zostaną natomiast chodniki. Dotyczy to zarówno obszarów miejskich (Sieradz, Łask, Opoczno), jak i wsi lub krótkich odcinków pomiędzy wsiami. Zadaniom będzie towarzyszyć też budowa nowych przejść dla pieszych. W niektórych przypadkach zyskać mają także rowerzyści, bo wytyczone mają zostać drogi rowerowe oraz przejazdy przez jezdnię.
UMWŁ realizował w ostatnim czasie sporo prac o podobnym charakterze, nie tylko przy okazji przebudów dróg pozostających w gestii Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi. Przykładowo w ramach programu Polski Ład region pozyskał grant na wymianę nawierzchni na niektórych odcinkach, ale osobnym zadaniem była budowa czterech zatok przystankowych w Ogonowicach w powiecie opoczyńskim. Infrastruktura przystankowa w mniejszych miejscowościach wciąż odbiega jednak od standardów ze stolicy aglomeracji.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.