Za kilka dni mieszkańcy wsi Jedlicze I i Jedlicze II będą mogli skorzystać z nowego przystanku kolejowego o nazwie Jedlicze k. Zgierza. PLK kończą inwestycję w północnej części aglomeracji łódzkiej. Przystanek o nazwie Jedlicze Łódzkie niegdyś już istniał, ale w innej lokalizacji.
Na chwilę przed wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów 2023/2024 krajowy zarządca infrastruktury potwierdził, że od niedzieli 10 grudnia podróżni będą mogli korzystać z nowego przystanku o nazwie Jedlicze k. Zgierza. Jego budowa rozpoczęła się wiosną tego roku. Co warto podkreślić, choć obiekt powstał przy linii jednotorowej, roboty były prowadzone tak, by nie powstała konieczność całodobowego wstrzymania ruchu pociągów.
Zagęszczona sieć przystanków ŁKA
Przystanek został zlokalizowany nieco na północ od Zgierza, jeszcze na terenie aglomeracji łódzkiej. Zatrzymają się tam pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługujące ważną trasę Łódź – Kutno (linia kolejowa nr 16). Kursy zapewnią dojazd z wsi o nietypowych nazwach Jedlicze I i Jedlicze II do powiatowego Zgierza, stolicy województwa oraz ważnego węzła w Kutnie.
– Budowa przystanku jest realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy lub Modernizacji Przystanków Kolejowych na lata 2021 – 2025 – mówi Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Wyraził przy tym nadzieję, że lokalna społeczność chętniej wybierze dzięki nowemu obiektowi kolej w podróżach codziennych i okazjonalnych. Zapewnił także, że na jedynym peronie stanęły już ławki, wiata, gabloty informacyjne czy elementy oznakowania.
Drugie podejście do kolei w Jedliczu
– Wartość prac w Jedliczu to 4 mln 200 tys. zł – wskazuje nasz rozmówca. Warto podkreślić, że roboty zostały przeprowadzone zgodnie z harmonogramem. Przedstawiciel PLK przypomina, że łączna wartość zadań wchodzących w skład rządowego programu przystankowego to ok. 1 mld zł. Ta kwota ma znacznie poprawić dostępność kolei i przyczynić się do unowocześnienia istniejącej infrastruktury pasażerskiej.
Dodajmy, że przystanek o podobnej nazwie Jedlicze Łódzkie funkcjonował już na polskiej sieci kolejowej. Kilka lat temu jego nazwa została jednak zmieniona na Zgierz-Kontrewers. Nowa nazwa odnosi się bowiem do aktualnej siatki administracyjnej i osadniczej, a z obiektu korzystają głównie mieszkańcy północnej części Zgierza.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.