Po tym, jak władze spółki PKS Łosice zwróciły się do lokalnych samorządów o utworzenie planu transportowego dla powiatu łosickiego, reakcja samorządu była natychmiastowa. W tej chwili jest już umowa z wykonawcą planu, a niebawem rozpocznie się przepytywanie mieszkańców powiatu w zakresie ich oczekiwań co do transportu zbiorowego. Powiat nie miał obowiązku sporządzenia planu ze względu na niewielką liczbę mieszkańców. Podjęcie decyzji o stworzeniu planu transportowego dla powiatu zapewnia mieszkańcom utrzymanie ulg ustawowych po 1 stycznia 2017 roku.
– Plan transportowy zostanie opracowany przez Polską Izbę Gospodarczą Transportu Samochodowego i Spedycji w Warszawie. Firma została wybrana na podstawie zebrania ofert i została z nią już podpisana umowa – informuje wicestarosta Iwona Muder. – Nawiązaliśmy już kontakt z wykonawcą zadania i jesteśmy w trakcie przygotowywania ankiet dla mieszkańców. Ankiety będą przeprowadzane na terenie powiatu łosickiego wśród mieszkańców – są to głównie uczniowie, osoby dojeżdżające do urzędów, poradni, do pracy – dodaje wicestarosta. Ankiety mają pokazać potrzeby i oczekiwania mieszkańców związane z usługami przewozu pasażerów w obrębie samorządu.
Z inicjatywą utworzenia planu zwrócił się do starostwa powiatowego PKS Łosice. Z punktu widzenia spółki, w perspektywie wchodzących w życie 1 stycznia 2017 roku przepisów plan jest niezbędny z dwóch powodów: aby zapewnić stabilność przewoźnika oraz dla zachowania możliwości sprzedaży biletów ulgowych mieszkańcom regionu.
Położony na wschodnim krańcu województwa mazowieckiego powiat łosicki liczy nieco ponad 30 tys. mieszkańców, a więc za mało, by być zobligowanym do utworzenia planu transportowego. W myśl ustawy o publicznym transporcie zbiorowym do opracowania planu zobligowane są gminy liczące powyżej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące powyżej 80 tys. mieszkańców, województwa, a także wybrane porozumienia i związki międzygminne oraz powiatowe. Dlatego też należący do miasta i gminy Łosice, powiatu łosickiego i gmin powiatu przewoźnik zwrócił się do właścicieli o sporządzenie planu zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego.
W świetle ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, po 1 stycznia 2017 roku samorząd bez planu transportowego nie będzie organizatorem publicznego transportu zbiorowego. W takim wypadku nie będzie można stosować ulg ustawowych, ponieważ ulgi te będą przysługiwały tylko i wyłącznie u przewoźników – operatorów wykonujących przewozy osób o charakterze użyteczności publicznej na podstawie i warunkach umowy zawartej z organizatorem – samorządem. Brak ulg spowodowałby podwyższenie cen biletów, a i przy okazji mógłby uderzyć w przewoźnika, ponieważ największe potoki pasażerskie są notowane na liniach szkolnych objętych ulgami.
Na podstawie planu zostaną zorganizowane przewozy o charakterze użyteczności publicznej. Podróżni będą więc mieli zachowane uprawnienia do ulg ustawowych, a wybrany wykonawca zostanie operatorem.
Zgodnie z zapowiedziami starostwa, plan transportowy dla powiatu łosickiego zostanie opracowany do lipca tego roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.