Urząd Miasta w Lubinie szuka przewoźnika, który woziłby pasażerów od grudnia do czerwca przyszłego roku. Dla ewentualnego zwycięzcy usługa będzie łatwiejsza o tyle, że w Lubinie od zeszłego roku obowiązuje bezpłatna komunikacja. Miasto planuje wydać na siedmiomiesięczną komunikację miejską 21 mln zł.
W Lubinie komunikacja miejska pod wieloma względami jest nietypowa. Od wielu lat urząd miasta sam jest organizatorem transportu. Rolę przewoźnika pełni PKS Lubin. Komunikacja jest tam od września bezpłatna. To realizacja przedwyborczej obietnicy prezydenta Roberta Raczyńskiego.
Miasto musi znaleźć przewoźnika, który wypełni powierzone mu zadania od grudnia do czerwca. Wartość usługi oszacowano na 21 mln zł. Przewoźnik musi dysponować minimum 47 autobusami różnych typów. W zdecydowanej większości mają to być pojazdy 12–metrowe. 35 z nich (określonych jako typ A) ma mieścić 85 osób z czego 29 na miejscach siedzących, 2 kolejne (A1) mają mieć więcej miejsc siedzących – 39 przy pojemności 75 pasażerów. Zamawiający wymaga też po pięć pojazdów typu B i C. Te pierwsze to autobusy 9–metrowe, mieszczące 55 pasażerów (22 miejsca siedzące), te drugie to krótkie 7–metrowe busy na 28 pasażerów (12 miejsc siedzących).
Autobusy muszą być wyprodukowane nie wcześniej niż w 2004 r. Średni wiek proponowanego taboru nie może przekraczać 7 lat. Lubin przewiduje, że dla autobusów typu A i A1 maksymalna przewidziana ilość wozokilometrów to 1323515, dla autobusów typu B przewidziano 201520 wozokilometrów a dla C – 324328 wozokilometrów. Najważniejszym kryterium oceny ofert jest cena (95 proc.). Pozostałe punkty będzie można otrzymać za dostosowanie pojazdów dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej, przy czym chodzi o posiadanie autobusów z niską podłogą ponad wymagane minimum. Oferty zostaną otwarte 27 sierpnia.
Więcej o tym, dlaczego Lubin szuka przewoźnika tylko na siedem miesięcy i o kryteriach wyboru przeczytasz w Monitorze
Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
