Miasto Lublin otrzymało dodatkowe wsparcie finansowe dla projektów transportowych realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Zwiększenie dofinansowania umożliwi kontynuację działań w zakresie wymiany pomimo nieustannie rosnących kosztów realizacji takich inwestycji.
– Dodatkowe środki, które przekazujemy na przyjazny, ekologiczny transport poprawią jakość życia w mieście. Wspieramy zrównoważoną mobilność i zwiększamy dostępność. Nowoczesny tabor umożliwia korzystanie z usług osobom o zróżnicowanych potrzebach, w szczególności tych z ograniczoną zdolnością ruchową i niepełnosprawnościami. Prawie 35 milionów zł dofinansowania z Programu Polska Wschodnia to korzyść dla mieszkańców, dla których komunikacja będzie bardziej atrakcyjna. To także korzyść dla środowiska, do którego trafi mniej zanieczyszczeń" – mówi Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Przyznane środki finansowe przyczynią się do poprawy mobilności transportowej oraz upłynnienia ruchu w mieście. Przełoży się to na realne korzyści dla mieszkańców tj. poprawę komfortu oraz skrócenie czasu podróżowania komunikacją miejską. – Nowoczesna, ekologiczna komunikacja miejska z korzyścią dla mieszkańców i środowiska – taki efekt osiągnie Lublin dzięki dodatkowym środkom unijnym, które pozwolą na kontynuację rozwoju nisko i zeroemisyjnego taboru komunikacji miejskiej. To kolejny krok Lublina w kierunku szeroko pojętej elektromobilności – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Przyznane środki pozwolą rozstrzygnąć kilka przetargów taborowych, w których oferty przekraczały budżet zamawiającego. Chodzi o
20 elektrobusów z ładowarkami, a także przetargi
na pięć i 10 trolejbusów przegubowych.