Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał się do dymisji. Pełnił funkcję szefa resortu zdrowia w okresie od stycznia 2018. Na jego kadencję przypadł wybuch epidemii COVID-19 i podejmowanie decyzji związanych z obostrzeniami w transporcie.
− Składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia, pozostaję posłem, wracam do pracy zawodu lekarza − poinformował podczas dzisiejszego briefingu (18 sierpnia) Łukasz Szumowski.
Szumowski przejął stanowisko po Konstantym Radziwille w styczniu 2018 r. Od marca 2020 r. odpowiadał za strategię walki z wirusem SARS-Cov-2. 12 marca zadecydował o wprowadzenie na terenie kraju stanu zagrożenia epidemicznego, co poskutkowało kolejnymi ograniczeniami określonego sposobu przemieszczania się, ograniczeniami w transporcie publicznym oraz ograniczenia dotyczące zgromadzeń i poruszania się poza domem. Na kolejnych spotkaniach z mediami minister informował o kolejnych restrykcjach, a w późniejszej fazie epidemii, o ich znoszeniu.
Jedną z ostatnich informacji przekazanych przez pełniącego urząd ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego
była decyzja o wprowadzeniu nowych obostrzeń w 19 powiatach. Był to podział na tzw. strefy czerwone i żółte. W strefach czerwonych ponownie wprowadzono obowiązek noszenia maseczek również na zewnątrz, liczba osób korzystających z transportu zbiorowego ograniczono do 50 proc. miejsc siedzących, a na uroczystościach rodzinnych limit 50 osób.
Niedługo po tym ogłoszeniu w
życie weszło także nowe rozporządzenie o zakazie lotów. Zgodnie z zapisami nowego rozporządzenia wprowadzony został zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium 44 państw. Najnowsze obostrzenia dotyczące przemieszczania się i zasad korzystania z transportu publicznego obowiązują nadal.