Wybrano wykonawcę na zaprojektowanie i wybudowanie pierwszej linii metra w Klużu-Napoce. To drugie główne miasto Siedmiogrodu i czwarte największe miasto w kraju jest też ważnym ośrodkiem akademickim Rumunii i prężnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym. Wartość inwestycji jest wyceniana na ponad 9 mld lei (ok. 8,6 mld zł).
Do przetargu stanęły dwa konsorcja zainteresowane budową metra w Klużu-Napoce w Rumunii. Zamówienie zostanie zlecone w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Pierwszym jest turecko-francuskie przedsiębiorstwo Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt, jako liderem w partnerstwie z Arcada Company, Gülermak S.A. i SC Alstom Transport. Firma Alstom i Gülermak zaoferowały zespół specjalistów, którzy w swym portfolio mają dokonaną rozbudowę metra w Dubaju. To właśnie te firmy zostały wybrane przez zamawiającego, jak poinformował Emil Boc, burmistrz miasta. Firmy wyceniły projekt na 9,059 mld lei bez VAT względem przygotowanego przez zamawiającego budżetu w wysokości 9,064 mld lei.
Drugą startującą w przetargu firmą była turecka firma Dogus Insaat ve Ticaret (lider), Tekfen İnşaat ve Tesisat, Tekfen Construction & Installation. Oceniano dwa parametry – cenę (55 proc.) oraz kwestie techniczne (45 proc.), w ramach których zamawiający wziął pod uwagę zaoferowaną metodologię projektowania i wykonania oraz doświadczenie personelu. Zwycięskie konsorcjum uzyskało 91,25 pkt na 100 możliwych.
Kluż-Napoka ma ok. 324 tys. mieszkańców, w tym ponad 80 tys. studentów, z których około jedna trzecia korzysta z samochodów, aby dotrzeć do różnych ośrodków naukowych. Wysokie wzgórza na północy i południu wymuszają w większości ruch na osi wschód-zachód, powodując duże korki na głównych drogach. Jedyna 12-kilometrowa linia tramwajowa w mieście biegnie z Bucium na południowym-zachodzie miasta do wschodniej dzielnicy przemysłowej. Pomóc wyjść z tego komunikacyjnego impasu ma system lekkiego metra.
Podziemna kolej ma zostać wybudowana metodą TBM. Metro będzie obsługiwać lekki tabor składający się z trzech wagonów o długości 51 metrów i szerokości 2,65 metra o maksymalnej pojemności 540 pasażerów. Co warte podkreślenia, składy będą autonomiczne i nie będą potrzebowały do obsługi maszynisty.
Metro ma mieć długość 21,03 km i 19 stacji (z czego 14 znajdujących się na terenie miasta). Od zachodniej strony będą to następująco stacje: 1. Țara Moților (Teilor), 2. Teilor (Eroilor), 3. Copiilor (Subcetate), 4. Sănătății (Spitalul de Urgență), 5. Prieteniei (Răzoare). Na odcinku centralnym znajdą się: 6. Natura Verde (Bucium), 7. Mănăștur (Izlazului), 8. Sfânta Maria (Câmpului), 9. Florilor (Cluj-Arena), 10. Sportului (Mihai Eminescu), 11. Piața Unirii, 12. Piața Avram Iancu, 13. Armonia (Petofi Sandor), 14. Piața Mărăști. Na odcinek wschodni złożą się stacje: 16. Viitorului (IRA), 17. Muncii. Jedna odnoga zostanie poprowadzona na przedmieścia Sopor. Znajdą się tutaj stacje: 18. Cosmos (Alexandru Vaida Voevod) oraz 19. Europa Unită (Becaș). Na końcu tego odcinka znajdzie się stacja techniczno-postojowa.
Na projektowanie i budowę przewidziano 96 miesięcy, co daje łącznie osiem lat. Projekt będzie współfinansowany z funduszy unijnych z kilku programów operacyjnych na lata 2021-2027 oraz z Krajowego Planu Odbudowy. Całkowitą wartość przedsięwzięcia szacowano na 9,06 mld rumuńskich lei, czyli ok. 8,7 mld zł. Wcześniej wyceniano inwestycję na 6,7 mld lei, czyli 6,4 mld zł. Z końcem 2022 roku miasto podpisało umowę z Ministerstwem Transportu i Infrastruktury na dofinansowanie projektu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.