Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

MI: Będą ogólnopolskie bazy rozkładów jazdy i przystanków

Dalej Wstecz
Data publikacji:
20-01-2025
Ostatnia modyfikacja:
13-01-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
MI: Będą ogólnopolskie bazy rozkładów jazdy i przystanków
fot. Gizm07, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.orgPrzystanek autobusowy Poczty Gdańskiej w Warszawie
Resort zapowiada wprowadzenie baz danych, które zagregują informacje o rozkładach jazdy komunikacji publicznej. Pomoże to w stworzeniu wyszukiwarek połączeń zawierających dokładne, aktualne i kompletne informacje dotyczące wszystkich przewoźników. Nie jest wykluczone, że w przyszłości taki system uruchomi samo ministerstwo.

Od czasu przejęcia rządów przez koalicję PO – Trzecia Droga – Lewica Ministerstwo Infrastruktury zapowiada istotne zmiany prawne dotyczące informacji pasażerskiej, przede wszystkim w obszarze autobusowej komunikacji regionalnej i międzymiastowej. Miałyby one stanowić odpowiedź na istotne problemy z pozyskiwaniem przez podróżnych danych o kursowaniu autobusów. Do tej pory części rozkładów jazdy w ogóle nie znajdziemy w internecie, a nie wszystkie z dostępnych danych są aktualne i kompletne – zależy to od standardów samego przewoźnika czy organizatora, a więc samorządu finansującego dany kurs.

Są pomysły, będą projekty ustaw?

Rozwiązaniem nie zawsze jest rzut oka na rozkład przystankowy – trudno w ten sposób zaplanować przejazd w rejonie odległym od miejsca zamieszkania. Przed ok. rokiem przedstawiciele rządu informowali o możliwości stworzenia systemu internetowego gromadzącego dane o połączeniach w skali kraju. Do dziś idea ta nie doczekała się realizacji, ale resort zapewnia, że prace koncepcyjne w tym obszarze wciąż trwają. Mają one stanowić część szerszej rewizji przepisów regulujących funkcjonowanie transportu publicznego. – W tym celu został powołany zespół ekspercki ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu – mówi Anna Szumańska, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury,

Rozważane ma być więc utworzenie kompletnego elektronicznego systemu przewozów pasażerskich. Miałby on zawierać mapę i wyszukiwarkę połączeń autobusowych i kolejowych. – Ostateczny kształt rozwiązań zostanie określony w projekcie ustawy – zapowiada nasza rozmówczyni. Wspomniany projekt miałby stanowić nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, o FRPA i innych ustaw.

Będzie ujednolicona baza przystanków

– Ponadto planuje się utworzenie elektronicznej bazy przystanków – usłyszeliśmy. Aktualnie trwać mają procedury inicjujące proces legislacyjny w tej sprawie, co ma być konieczne w związku ze zmianami w unijnej dyrektywie dotyczącej inteligentnych systemów transportowych w obszarze transportu drogowego. Zgodnie z założeniami MI powstać ma też narzędzie o nazwie Krajowy Punkt Dostępu do Danych o Podróżach Multimodalnych.

– Punkt ten będzie mógł spełniać rolę ogólnokrajowego systemu udostępniania danych o rozkładach jazdy wszystkich przewoźników działających na terenie Polski – opisuje Anna Szumańska. Ma to zapewnić standaryzację danych. Te będą więc mogły zostać wykorzystane np. w planerach podróży.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5