Partnerzy serwisu:
Mobilność

Miejska Stacja Paliw w Chełmie szybko się zwróciła. Ceny paliw w mieście miały znacząco spaść

Dalej Wstecz
Data publikacji:
27-04-2025
Ostatnia modyfikacja:
24-04-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Miejska Stacja Paliw w Chełmie szybko się zwróciła. Ceny paliw w mieście miały znacząco spaść
fot. Miasto Chełm
Przeszło rok temu Chełm uruchomił Miejską Stację Paliw. O inwestycji zdobiło się głośno, ponieważ szybko ogłoszono, że inwestycja przyczyniła się do obniżki cen paliw w mieście. Jaki był jej koszt i jakim zainteresowaniem cieszy się stacja? Zapytaliśmy o to właściciela obiektu, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Odpowiedzi udzielił prezes miejskiej spółki – Jakub Oleszczuk.

Miasto otwiera stację, konkurencja obniża ceny

Miejska Stacja Paliw wystartowała 16 stycznia 2024 roku, ale pomysł na jej uruchomienie pojawił się jeszcze pod koniec poprzedniej dekady. Chełm nie przecierał szlaku w tym zakresie, wzięto przykład z innych miast, w których powstawały stacje tankowania zarządzane np. przez spółki miejskie. W oparciu o ich doświadczenia stwierdzono, że taki obiekt w Chełmie może pobudzić konkurencję i wpłynąć na obniżkę cen paliw. Czy rzeczywiście tak się stało?

– Otwarcie Miejskiej Stacji Paliw zdecydowanie pobudziło konkurencję na lokalnym rynku paliw, co w efekcie przełożyło się na stabilizację cen w regionie. Ceny paliw w mieście spadły nawet o 30 - 50 groszy – przekonuje Oleszczuk.

Pożyczka z ARP szybko została spłacona. Teraz stacja przynosi zyski

Obecna stacja powstała na bazie już istniejącej. Jeszcze pod koniec 2020 roku kupiono stację przy al. Armii Krajowej 4 od spółki PKS. Potem nastąpiła analiza zakresu przyszłej inwestycji, wykonano projekt modernizacji, konieczne było też uzyskanie stosownych pozwoleń. W pierwszej połowie 2023 roku wyłoniono wykonawcę i przekazano mu plac budowy. Z dostępnych informacji wynika, że prace przebiegły zgodnie z założonym harmonogramem.

Łączny koszt inwestycji wyniósł 3,9 mln zł. Na tę kwotę złożyły się m.in. prace projektowe oraz budowalne. Przedsięwzięcie sfinansowano z niskoprocentowej pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu. Od prezesa MPGK dowiedzieliśmy się, że została ona już w pełni spłacona. Na ten cel w pierwszej kolejności przeznaczano zyski z działalności stacji.

– Co do szczegółów finansowych stanowią one tajemnicę handlową Przedsiębiorstwa, przy czym stacja przynosi zyski i od początku uruchomienia w żadnym miesiącu działalności nie przyniosła straty – zapewnia prezes Oleszczuk i dodaje: – Stacja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i w drugim roku działalności notuje ciągły wzrost klientów. W pierwszym roku działalności na Miejskiej Stacji Paliw dokonano ponad 107 tys. transakcji na zakup paliwa, co daje ok. 300 tankowań dziennie. Zużycie paliw jest ponad dwukrotnie wyższe, niż zakładał to przygotowany na zlecenie spółki biznesplan – mówi Oleszczuk.

Tankują kierowcy z całej Polski. Samorządowcy chcą kopiować ten pomysł

Z pozyskanych przez nas informacji wynika, że stacja cieszy się zainteresowaniem nie tylko wśród lokalnych kierowców – ponoć tankują na niej kierowcy z całego kraju, gdy już przejeżdżają przez Chełm. W tym miejscu warto zaznaczyć, że stacja jest czynna całodobowo przez 7 dni w tygodniu To obiekt samoobsługowy. Klient płaci kartą płatniczą w tankomacie, a następnie tankuje wybrany gatunek paliwa. Po zatankowaniu odbiera potwierdzenie transakcji oraz paragon lub fakturę i odjeżdża. Skoro pojawił się już wątek faktury – co można powiedzieć o klientach biznesowych?

– Obecnie mamy podpisanych 35 umów z klientami biznesowymi, w tym z innymi spółkami miejskimi. Największym klientem stacji pozostaje jednak flota pojazdów i sprzętu naszej Spółki, co przełożyło się na wewnętrzne oszczędności spółki: ok. 50 tys. zł. za rok 2024 – informuje Oleszczuk.

Prezes MPGK w Chełmie nie wie, czy w planach jest otwieranie w tym mieście kolejnych obiektów tego typu. Zdradził natomiast, że do operatora stacji zgłaszają się już samorządowcy, którzy chcieliby przeszczepić ten pomysł w swoich miastach. Mowa przede wszystkim o osobach reprezentujących inne miejscowości Lubelszczyzny.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5