Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosi wkrótce konkurs na wykonanie w najbliższym czasie analizy skali wykluczenia komunikacyjnego w Polsce wraz z rekomendacjami zmian legislacyjnych dotyczących transportu publicznego. Dokument powstanie dla Ministerstwa Infrastruktury w ramach programu Gospostrateg.
Rozpoczęty kilka lat temu program Gospostrateg ma na celu wsparcie współpracy jednostek naukowych i podmiotów prowadzących politykę rozwoju (w szczególności do rządu, marszałków województw, ministrów, Prezydenta i NBP). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które prowadzi nabór informuje, że celem głównym jest wzrost wykorzystania (w perspektywie do 2028 roku) rezultatów badań społeczno-ekonomicznych w kształtowaniu krajowych i regionalnych polityk rozwojowych. Są dwa typy konkursów – otwarte gdzie rolę wiodącą w konsorcjum ma podmiot posiadający zdolność do zastosowana w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu, oraz zamawiane przez instytucje prowadzące politykę rozwojową państwa.
Pierwszy konkurs, wart 150 mln zł rozstrzygnięto w 2018 roku. Wygrały projekty dot. m. in.
Hyperloopa, automatyzacji transportu drogowego czy nowego
modelu zakupów taboru kolejowego. Jakiś czas temu zakończyła się ocena merytoryczna siedmiu propozycji tematów złożonych w ramach trzeciego "odcięcia" trwającego do 12 czerwca. Trzy zostały rekomendowane do realizacji. Jak poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel, jednym z nich jest złożona przez niego propozycja wykonania analizy skali wykluczenia komunikacyjnego w Polsce wraz z rekomendacjami zmian legislacyjnych dotyczących transportu publicznego. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury, NCBR wkrótce ogłosi konkurs na wykonanie tej analizy.
Oprócz tego rekomendowano zgłoszony przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej projekt na "Opracowanie systemu ilościowej analizy składu gatunkowego produktów rybnych metodami genetyki molekularnej i spektroskopii bliskiej podczerwieni" oraz "Krajowy agregator danych o cyfrowym dziedzictwie kulturowym", którego chce Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uznania nie znalazły projekty MEN ("Przyszłość kompetencji cyfrowych w Polsce"), Ministerstwa Klimatu ("Budowa neutralnych klimatycznie ekosystemów biznesowych" oraz "Tworzenie neutralnych klimatycznie Techno-Hubów") oraz Ministerstwa Finansów
("Zwiększenie skuteczności działań struktur administracji skarbowej w obszarze ochrony gatunków zwierząt i roślin w tym zagrożonych wyginięciem i uznanych za inwazyjne").
Jednocześnie trwa już IV nabór projektów wnioski przyjmowano do 22 września 2020. Łącznie wpłynęły trzy, na łączną kwotę dofinansowania 22,9 mln złotych. Trwa ich wstępna ocena - informuje NCBR.