Zabytkowy dworzec kolejowy w Mogilnie od wielu miesięcy przechodzi gruntowną modernizację. Prace miały zakończyć się na przełomie lutego i marca 2022 roku, lecz tego terminu nie udało się dotrzymać, a inwestycja nie została zakończona do dziś. W tym momencie nie wiadomo, kiedy obiekt zostanie oddany do użytku, ani jak zagospodarowana zostanie część jego wnętrza.
Dworzec kolejowy w Mogilnie leży przy linii kolejowej 353. Obiekt miał przejść modernizację w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Przetarg na właściwe
prace ogłoszono w marcu 2019 roku. Oferty poznaliśmy
kilka tygodni później. Przetarg trzeba było jednak anulować, a w ponowionym postępowaniu
pojawiło się o wiele więcej ofert. Wykonawcę ostatecznie udało się wyłonić jesienią 2020 roku, co zaowocowało podpisaniem
umowy na właściwe prace. Duży zakres prac i duże opóźnienie
W ramach inwestycji zabytkowy dworzec znajdujący się pod ochroną konserwatorską ma przejść gruntowny remont. Obejmie on m.in. zagospodarowanie wnętrza, zarówno parteru jak i piętra. W holu znajdzie się poczekalnia oraz toalety, natomiast na piętrze pojawią się lokale użytkowe. Inwestycja obejmie też plac przed dworcem, gdzie ma powstać parking dla samochodów, wiata dla rowerów, a także strefa kiss&ride. Renowacji ma zostać poddana również stolarka okienna oraz zabytkowa wiata peronowa.
Zgodnie z komunikatami PKP S.A., dworzec
miał zostać oddany do użytku w pierwszym półroczu 2022 roku. Spółka nie podała bardziej szczegółowej daty, lecz na podstawie informacji zawartych w warunkach przetargowych można stwierdzić, że inwestycja miała się zakończyć na przełomie lutego i marca bieżącego roku. Ostatecznie obu terminów nie udało się dotrzymać, a modernizacja obiektu nie zakończyła się do dziś.
W Mogilnie hula wiatr
Kilka dni temu byliśmy w Mogilnie, ponieważ chcieliśmy przekonać się, na jakim etapie znajdują się prace przy budynku. Jak widać na załączonych zdjęciach, elewacja budynku oraz stolarka okienna zostały już odnowione, natomiast nie ma wiaty peronowej, również przeznaczonej do odrestaurowania. Od strony drogi na przyszłym placu dworcowym znajdują się kontenery dla pracowników oraz skład śmieci. Niestety na placu budowy panuje cisza i spokój, a właściwe prace przerwano.
Nie znamy terminu końca prac
O to dlaczego tak się stało zapytaliśmy PKP S.A.
– Na harmonogram i tempo prowadzonych prac ma wpływ sytuacja finansowa wykonawcy. Dlatego też podjęliśmy rozmowy z wykonawcą. O dokładnych terminach zakończenia inwestycji poinformujemy w późniejszym czasie – poinformowała nas Agnieszka Jurewicz, z Wydziału Współpracy z Mediami w PKP S.A.
Przetarg na powierzchnie komercyjne
Bardzo często w przypadku dworców zarządzanych przez państwową spółkę problemem okazują się stawki, za jakie PKP S.A. chce wynajmować lokale użytkowe w budynkach dworcowych. Skutkuje to sytuacjami, gdy wiele przestrzeni na dworcach zieje pustkami. Czy podobnie będzie w Mogilnie?
– Na wolne powierzchnie komercyjne dworca w Mogilnie zostanie ogłoszony przetarg, w drodze którego zostaną one oddane w najem zewnętrznym podmiotom. W chwili obecnej trwają prace szacujące wysokości czynszów – przekazała nam Agnieszka Jurewicz, w odpowiedzi na pytanie o przeznaczenie lokali na mogileńskim dworcu kolejowym.
Nieoczekiwana stacja przesiadkowa
W chwili obecnej na stacji działa kontenerowy dworzec tymczasowy. Dworzec z prawdziwego zdarzenia przydałby się jednak szczególnie teraz, gdy Mogilno zostało stacją przesiadkową między Toruniem/Bydgoszczą a Poznaniem, z powodu
ograniczenia rozkładu jazdy pociągów Polregio łączących obie stolice Kujaw z Poznaniem.