Modertrans coraz bliżej nowego właściciela. Jednym z nich prawdopodobnie może zostać koreański Hyundai Rotem, dostarczający nowe tramwaje dla Warszawy. Jest szansa, że w ciągu kilku najbliższych tygodni poznamy resztę zainteresowanych kupców.
Kilka dni temu
poznańskie media podały informację o tym, że spółka Modertrans może zmienić właściciela i zostać przejęta przez koncern Hyundai Rotem, producenta taboru szynowego (np. tramwajów dla Warszawy) oraz pojazdów militarnych. Rozmowy na ten temat miały odbyć się w trakcie wizyty Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, w Korei Południowej.
Rzeczniczka prezydenta, Joanna Żabierek nie potwierdza, ale i nie zaprzecza doniesieniom dotyczącym spotkania Jaśkowiaka i prezesa koreańskiego koncernu, lecz podkreśla chęć zaangażowania kapitałowego w Modertrans dużego, zagranicznego podmiotu – Miasto Poznań rozważa zaangażowanie kapitałowe w Modertrans silnego podmiotu na rynku produkcji tramwajów. Prezydent Jacek Jaśkowiak uważa, że pozwoliłby to spółce na istotne zwiększenie produkcji w Poznaniu i możliwość ekspansji na rynki zewnętrzne. W ciągu ostatnich lat wspólnymi działaniami Miasta i Modertransu udało się zwiększyć udział spółki w rynku polskim z 10 do 26%, ale dalszy rozwój i wejście na rynki zagraniczne możliwe jest tylko przy zaangażowaniu kapitałowym któregoś z dużych graczy na rynku tramwajów na świecie, a Hyundai Rotem niewątpliwie się do tego grona zalicza – przekazała nam rzeczniczka prezydenta Poznania.
O chęci sprzedaży Modertransu przez samorząd
pisaliśmy już nie raz, ostatnio przy okazji obszernej r
ozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem z listopada 2022 roku. Wtedy samorządowiec podawał nam, że zakupem firmy zainteresowanych było kilka podmiotów, w tym także Polski Fundusz Rozwoju. We wspomnianym wywiadzie prezydent Poznania szacował też, że rynkowa wartość Modertransu to od 400 do 500 milionów złotych.
Przypomnijmy, że formalnie producent należy do miasta - 15% oraz do MPK Poznań, które posiada większościowy pakiet - 85% akcji. W celu realizacji procesu sprzedaży MPK zleciło wykonanie analizy rynkowej Modertransu, o czym szerzej
pisaliśmy tutaj. O to, jak przebiega proces analizy i szacowania wartości producenta, zapytaliśmy poznański urząd miasta.
– Sfinalizowaliśmy przygotowanie memorandum informacyjnego dla potencjalnych inwestorów. Gromadzimy dokumentację dotyczącą spółki, która będzie udostępniona podmiotom, które wyrażą zainteresowanie udziałem w procesie restrukturyzacji kapitałowej Modertrans Poznań sp. z o.o. Udostępnienie tych dokumentów nastąpi po podpisaniu oświadczenia o zachowaniu poufności – mówi nam Jarosław Plaszczak, dyrektora Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta Poznania.
Plaszczak dodał, że nazwy potencjalnych inwestorów będą mogły zostać upublicznione dopiero po podpisaniu przez zainteresowanych wspomnianego oświadczenia o zachowaniu poufności. Zdaniem przedstawiciela urzędu, powinno to nastąpić do końca marca bieżącego roku.
– Po podpisaniu oświadczenia potencjalni inwestorzy będą mogli przeprowadzić tzw. due diligence spółki, na jego podstawie inwestorzy będą mogli składać oferty – zakończył Plaszczak.