Od 1 marca mieszkańcy Moskwy mogą korzystać już z całej dużej obwodowej linii metra (Bolszaja Kolcewaja – BKL). Liczy ona teraz 70 km długości, a pasażerowie mogą korzystać z 31 stacji. Tym samym dzierży teraz miano najdłuższej obwodowej linii metra na świecie, wyprzedzając Pekin, do którego należał poprzedni rekord (57 km).
Linię zbudowano w ciągu 11 lat, a jej pierwszy odcinek otwarto w 2018 r. W jej budowie uczestniczyło w szczytowym momencie ponad 10 tys. ludzi. Teraz – od 1 marca – wielki pierścień został domknięty wraz z otwarciem dwóch brakujących odcinków Kachowskaja – Niżegorodskaja i Sawiołowskaja – Elektrozawodskaja. – Najdłuższa na świecie obwodowa linia metra – 70 km z 31 stacjami – powstała w rekordowo krótkim czasie. Znacząco poprawi pracę moskiewskiego metra i całego systemu transportowego miasta. To największy i najtrudniejszy projekt w historii budowy metra i nowe serce systemu transportowego – stwierdził Sergiej Sobianin, mer Moskwy.
W sumie zbudowano 148,6 km tuneli metra, wliczając w to 11,6-kilometrowy dwutorowy tunel. Od zera wybudowano 28 stacji, a trzy przebudowano (w tym Warszawską). BKL oferuje 18 punktów przesiadkowych na 11 innych linii metra oraz 9 stacji przesiadkowych na kolej miejską (zarówno „
diametry”, czyli średnice, jak i
Moskiewski Centralny Pierścień). Do jej obsługi wybudowano trzy stacje techniczno-postojowe.
Jak wyliczają władze miasta, nowa linia metra pozwoli na skrócenie wielu podróży o 35-45 min. – przejazdy między dzielnicami będą mogły odbywać się z pominięciem centrum. BKL znacząco odciąży też inne linie – nawet o 25% (jak w przypadku linii Kolcewej). Do BKL dowozi 255 linii komunikacji naziemnej (w tym cztery nowe i 149 o zmienionym przebiegu) – dla poprawy skomunikowania zmieniono lokalizację 88 przystanków.
Każdy stacja otrzymała indywidualny wystrój. Zastosowano nowe materiały, w tym włókno szklane i konglomerat kwarcowy. W niektórych miejscach pozostawiono też elementy konstrukcyjne – jak odsłonięte tubingi obudowy tuneli. Nie zabrakło też sztuki, w tym rzeźb, płaskorzeźb czy mozaik. Na stacji Marjina Roszcza znajdują się najdłuższe schody w moskiewskim metrze – o długości 130 m.