Firma PK Transportnyje Sistiemy w styczniu rozpoczęła realizację kontraktu na dostawy 114 tramwajów dla Moskwy. Do stolicy Rosji wyruszyły już pierwsze nowe wagony Witiaź-M. W pojazdach wprowadzono szereg modyfikacji.
Kontrakt obejmuje dostawę 74 trójczłonowych tramwajów 71-931M Witiaź-Moskwa oraz 40 krótkich tramwajów 71-911 EM Lwionok (Lwiątko). W pierwszej kolejności zostaną dostarczone dłuższe tramwaje. Do stolicy Rosji wyruszyły już pierwsze cztery nowe tramwaje Witiaź-M.
Obecnie w Moskwie jeździ 390 tramwajów serii Witiaź-M. Kolejne pojazdy zostaną jednak nieco zmodyfikowane. – W ramach nowego kontraktu do stolicy trafią zmodyfikowane tramwaje Witiaź-Moskwa, w których podnieśliśmy poziom bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. Jestem przekonany, że wszystkie te nowości zostaną wysoko ocenione przez mieszkańców i gości miasta – mówi Feliks Winokur, szef PK TS. Dostawy potrwają do końca czerwca 2022 r.
Tramwaj otrzymał podświetlenie konturowe wzdłuż nadwozia, podświetlenie logo przedsiębiorstwa komunikacyjnego („Mosgortrans”), tablicę czołową z numerem trasy. Drzwi są teraz wykonane z pojedynczej tafli szkła – z podświetleniem na zielono bądź czerwono. Ponadto zainstalowano w drzwiach fotokomórki. Montowany jest monitoring z rozpoznawaniem twarzy, usprawniono też systemy wykrywania i gaszenia pożarów. Jak informuje producent, poprawiły się też wyniki eksploatacyjne. Pojazdy będą bardziej energooszczędne, m.in. dzięki integracji systemu superkondensatorów.
Zwiększyła się liczba siedzeń – z 60 do 70. 65% z nich zamontowano w kierunku jazdy tramwaju. Zwiększono też moc klimatyzacji oraz obniżono poziom hałasu urządzeń. Wprowadzono też kurtyny ciepła w drzwiach, które mają ograniczyć przenikanie chłodnego powietrza z zewnątrz. O 5% zwiększono też światło przejścia dzięki zastosowaniu węższych przekładni. Zamontowano uchwyt do przewozy rowerów, powiększono też ekrany informacyjne.
Zmieniono panel motorniczego – poprawiono widoczność pulpitu (inna przekątna, większa rozdzielczość, dodatkowy daszek do ochrony przed światłem). Zapewniono bezkluczowy dostęp do kabiny, pojawiła się możliwość podłączenia systemu wspomagania motorniczego, zastosowano automatycznie składane lusterka wsteczne.
Firma PK TS rozpoczęła seryjną produkcję tramwajów w 2015 r. Do tej pory jej zakłady opuściło ponad 500 wagonów, głównie trójwagonowych. Pojazdy szynowe PK TS spotkać można w Moskwie, Sankt Petersburgu, Krasnodarze, Rostowie nad Donem, Twerze, Permie, Ułan-Ude, Kazaniu, Uljanowsku, Iżewsku, Dyneburgu (Łotwa).
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.