W przyszłym roku pod mostem Łazienkowskim w Warszawie mają powstać podwieszone kładki dla pieszych i rowerowych, które będą zawieszone pod poziomem płyty mostu. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na ich projekt i budowę.
Dyskusję o budowie infrastruktury dla rowerów „wywołał” pożar Mostu Łazienkowskiego. Pojawiły się postulaty, by wykorzystać odbudowę do poprawy warunków dla cyklistów i budowy kładek pod główną płytą mostu. Okazało się to jednak niemożliwe, gdyż w ramach awaryjnej odbudowy odtwarzany mógł być stan sprzed pożaru, choć sama konstrukcja przeprawy umożliwia taki wariant.
We wrześniu zeszłego roku, jeszcze przed zakończeniem odbudowy mostu, radni przyznali 16 mln zł . Na tę kwotę składają się budowa stalowej konstrukcji kładek oraz realizacja przyczółków na Cyplu Czerniakowskim oraz na drugim brzegu, na Wale Miedzeszyńskim. Dzięki nim przeprawa stanie się dostępna dla pieszych i rowerzystów. Teraz Zarząd Dróg Miejskich przystępuje do kolejnego etapu i ogłasza przetarg na projekt i budowę.
mat. ZDM WarszawaZgodnie z koncepcją przygotowaną przez Transprojekt-Warszawa pod przeprawą zostaną zawieszone dwie kładki, z obu stron mostu, które będą łączyć się z istniejącymi drogami rowerowymi na Cyplu Czerniakowskim i wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. Ponadto, jak zapowiada ZDM, zachowana zostanie również rezerwa pod ewentualną przyszłą rampę pozwalającą dostać się na plaże i ścieżkę rekreacyjną na praskim brzegu Wisły. Nachylenia kładki nie przekroczą 6-7%. Jej szerokość wyniesie 3,4 m.
Termin składnia ofert mija 25 lutego. O wyborze zadecydują cena (60%), skrócenie terminu realizacji (35%) i gwarancja (5%). Zgodnie z warunkami przetargu dokumentacja projektowa powinna być gotowa jesienią 2015 r., natomiast budowa kładek ma potrwać do końca listopada 2017 r. Wykonawcy startujący w postępowaniu mogą jednak zadeklarować skrócenie terminu o maksymalnie 18 tygodni. Gdyby ta opcja spełniła się, z kładek można byłoby skorzystać już w sierpniu przyszłego roku. Prace nie będą wiązały się z ograniczaniem ruchu na moście. Do zadań wykonawcy będzie należało też uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń.
Most Łazienkowski o długości 424 m wybudowano w 1974 r. W zeszłym roku 14 lutego doszło do pożaru pomostu technicznego, co doprowadziło do uszkodzenia konstrukcji przeprawy. Pod koniec października 2015 r. most został ponownie udostępniony dla kierowców.
mat. ZDM