Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Łódź: Złotówka za pierwszy przystanek? Od września próba na 10

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-05-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Łódź: Złotówka za pierwszy przystanek? Od września próba na 10
fot. Roman Czubiński
W połowie września łódzkie MPK rozpocznie testy nowego rozwiązania taryfowego. Przystankowe naliczanie opłaty za przejazd ma być ukłonem w stronę osób korzystających z transportu publicznego rzadko i na krótkich dystansach. Partnerami technicznymi pilotażu są Mennica Polska (dostawca Open Payment System) oraz MasterCard, jednak system będzie obsługiwał wszystkie rodzaje kart płatniczych.

Uruchamiana na linii 10 usługa nie będzie zastępowała biletów jednorazowych ani okresowych. Będzie pełniła rolę dodatku, przydatnego dla osób korzystających z komunikacji miejskiej rzadko i na krótkich odcinkach. Obecnie za przejechanie jednego przystanku trzeba płacić 2,80 zł (cena najtańszego, 20-minutowego biletu w taryfie normalnej) – w nowej taryfie pierwszy przystanek będzie kosztował jedynie złotówkę, a opłaty za kolejne będą stopniowo malały od 20 gr za przystanki od drugiego do siódmego aż do 6 groszy za każdy przystanek powyżej dwudziestego. Długość przystanku nie będzie miała znaczenia.

Na razie tylko w najnowszych Pesach

Po przyłożeniu karty płatniczej do czytnika (pasażer może wybrać taryfę normalną lub ulgową) system rejestruje w pojeździe jej numer. Wychodząc, również należy przyłożyć kartę – w ten sposób system obliczy liczbę przejechanych przystanków i ściągnie opłatę. Kontrolerzy, wchodząc do pojazdu, będą przy pomocy specjalnego urządzenia sczytywali z autokomputera informacje o numerach kart zalogowanych w danej chwili w pojeździe – dzięki temu nie będą konieczne wydruki lub inne formy potwierdzenia transakcji.

Do celów pilotażu wybrano linię 10 w wariantach A i B oraz obsługujące ją 22 wagony Pesa Swing 122NaL z 2015 roku. W każdym wagonie zostanie zamontowanych 6 kasowników elektronicznych (po jednym przy każdym wejściu), w których będzie można uiszczać opłatę za przejazd poprzez przyłożenie karty do czytnika. Według przewidywań Zarządu Dróg i Transportu nowa taryfa biletowa zostanie uruchomiona od połowy września po ustaleniu szczegółów współpracy MPK z operatorem płatności.

Wdrożenie zależy od wyniku testów

Rozwiązanie oparte na taryfie przystankowej nie było do tej pory spotykane w Łodzi. Można uznać je za nietypowe nawet na skalę europejską, ponieważ w innych miastach, aby z niej korzystać, pasażer musi najpierw wyrobić sobie specjalną kartę. W Łodzi będzie można wykorzystywać do tego celu zwykłą kartę płatniczą, co będzie miało duże znaczenie dla wygody podróżowania.

Pilotaż może być prowadzony maksymalnie przez rok. Jeśli zebrane opinie okażą się pozytywne, MPK rozpisze przetarg na wyłonienie operatora i uruchomienia docelowego systemu na wszystkich bądź wybranych trasach.

Inną zmianą w taryfie biletowej będzie wprowadzenie opisywanych już przez nas specjalnych biletów miesięcznych w preferencyjnych cenach dla uczniów szkół podstawowych oraz dla seniorów. Zmiany te wejdą w życie w jednym pakiecie 1 września.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Prawo & Finanse

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Redakcja 01 czerwca 2023

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Przestrzeń

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Prawo & Finanse

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Redakcja 01 czerwca 2023

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Przestrzeń

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5