Grupa amerykańskich i meksykańskich architektów pod nazwą MADE Collective zaproponowała, by zamiast stawiać obiecany w kampanii wyborczej przez Donalda Trumpa mur na granicy meksykańsko–amerykańskiej, zbudować tam sieć hyperloopa. Ma to być tańsze niż sam mur i rozruszać wymianę handlową między oboma krajami.
W marcu amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic (US Customs and Border Protection), czyli federalna agencja rządowa, która zajmuje się ochroną granic USA , uruchomiła konkurs na pomysły na budowę wspomnianego muru. Latem ma wybrać dziesięć najlepszych propozycji. Konkurs jest otwarty, więc MADE Collective zgłosiło swój, traktując pojęcie „mur” bardzo ogólnie.
W planie jest stworzenie linii, która będzie startowała z San Diego i Tijuany i poprowadzi aż do wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Hyperloop ma być zasilany przez kolektory słoneczne postawione w równej liczbie po obu stronach. Nieco utopijna propozycja architektów idzie zresztą dużo dalej, bo proponują oni utworzyć wzdłuż granicy obszar z samodzielną administracją nazywany Otra Nation, którego osią ma być hyperloop.
źródło: otranation.com Koszt budowy infrastruktury jest szacowany na 15 mld dol. czyli mniej niż administracja Donalda Trumpa chce przeznaczyć na postawienie muru (ponad 21 mld dol.). Co więcej architekci przewidują, że powstanie tej linii przyczyni się do wypracowania zysku szacowanego nawet na bilion dolarów.
Hyperloopowa propozycja nie jest jedyną nietypową, która pojawia się i próbuje nadać idei Donalda Trumpa charakteru łączącego, a nie dzielącego oba kraje. Pojawiły się pomysły, by mur wyłożyć panelami słonecznymi, zbudować do z plastikowych butelek, a nawet, by zamiast muru, stworzyć na całej długości granicy dwupaństwowy park. Ten ostatni pomysł został wyróżniony w niezależnym konkursie „Building the Border Wall”.
Być może, gdyby „hyperloopwall” rzeczywiście powstał, pasażerowie pojechaliby w nim polską kapsułą.
Polski zespół studentów pod egidą HyperPoland wciąż zbiera pieniądze, które pozwolą mu skorzystać z zaproszenia do udziału w finałowej fazie konkursu Hyperloop Pod Competition.