To Miejskie Zakłady Komunikacyjne, a nie spółka Tramwaj Fordon obsłużą nową, 10-kilometrową trasę do Fordonu. – To naszym zdaniem najbardziej opłacalny wariant. Unikamy dublowania struktur – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Za przygotowania i budowę 10-kilometrowej linii tramwajowej do Fordonu odpowiada spółka Tramwaj Fordon. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zgodziło się jednak na powierzenie obsługi nowej linii tramwajowej istniejącemu komunalnemu przewoźnikowi - Miejskim Zakładom Komunikacyjnym. Prace zbliżają się do finiszu. Pierwsze próbne przejazdy planowane są na listopad. Całość inwestycji zostanie odebrana do końca roku.
– Na takim przejrzystym rozwiązaniu nam zależało – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. – Dlatego zwróciliśmy się do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, o zgodę na powierzenie przewozu pasażerów na nowej trasie MZK jako podwykonawcy. To naszym zdaniem najbardziej opłacalny wariant. Gwarantuje to świadczenie usług przez doświadczoną firmę, a poza tym unikamy dublowania struktur – dodaje prezydent.
Na starcie projektu wartego ponad 430 mln zakładano, że przewozy w oparciu o wytworzoną infrastrukturę realizować miała spółka Tramwaj Fordon. Wymagałoby to jednak rozbudowy struktur spółki. Poza tym podmiot Tramwaj Fordon nie posiada żadnego doświadczenia w świadczeniu usług przewozowych, co mogłoby negatywnie wpływać na jakość organizowanych połączeń. Dlatego całość usług zarówno przewozowych, jak i utrzymaniowych powierzona zostanie MZK.
Zdaniem miasta oprócz większej przejrzystości modelu funkcjonowania komunikacji szynowej korzyścią będzie ograniczenie wydatków ponoszonych przez miasto z tytułu świadczenia usług przewozowych (mniejsze koszty funkcjonowania spółki TF: zdecydowanie mniejsza struktura organizacyjna, brak konieczności zakupu dodatkowego sprzętu do utrzymywania infrastruktury itp).
Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.