Najprawdopodobniej nie dojdzie do zapowiadanej budowy drogi rowerowej w śladzie kolei wąskotorowej Dobre – Nieszawa-Waganiec. Gmina nie kontynuuje bowiem starań o przejęcie gruntu od Polskich Kolei Państwowych. Jednocześnie trwa proces obejmowania torowiska ochroną konserwatorską.
Linia kolei wąskotorowej ze stacji Nieszawa Wąskotorowa w Wagańcu do Dobrego Kujawskiego została zamknięta na przełomie XX i XXI w. Dawniej stanowiła ona istotną odnogę sieci Kujawskich Kolei Dojazdowych, od dawna nie pełni już jednak swojej roli, a powrót codziennego ruchu planowego wydaje się bardzo mało realny. Wobec tego powstały różne koncepcje wykorzystania trasy, w tym obejmująca częściową rozbiórkę torowiska i budowę w jego miejscu drogi dla rowerów.
Gmina nie kontynuuje podjętych starań o grunt
– W 2022 r. gmina Bądkowo wystąpiła o przekazanie działek na odcinku ok. 6 km pod budowę ścieżki pieszo-rowerowej – powiedziała nam Agnieszka Jurewicz z Wydziału ds. Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych. W tym celu zlikwidowany zostałby więc stosunkowo krótki odcinek dawnego niemal 28-kilometrowego ciągu. Praktycznie przekreśliłoby to natomiast szanse wykorzystania w przyszłości także pozostałych fragmentów trasy.
Wszystko wskazuje jednak na to, że do realizacji planów samorządu ostatecznie nie dojdzie. Jak usłyszeliśmy, w Urzędzie Gminy Bądkowo nie pracuje już osoba, która zajmowała się tą sprawą. – Informacje nie zostały przekazane dalej. W związku z tym nie jest nam znana sprawa ani treść pisma lub pism dotyczących kolei wąskotorowej kierowanych do PKP – stwierdza Aleksandra Nowak, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego UG Bądkowo.
Gmina aktualnie nie prowadzi więc dalszych działań zmierzających do przejęcia gruntu. Nie ma też konkretnych planów budowy drogi rowerowej czy ciągu pieszo-rowerowego na swoim terenie. Przedstawicielka miejscowych władz potwierdziła jedynie, że samorząd miał takie plany w przeszłości.
Wąskotorówka stanie się zabytkiem?
Ostatecznie rozbiórka torowiska i budowa w jego miejscu nowej infrastruktury mogłaby zresztą i tak okazać się niemożliwa. – Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu wszczął postępowanie w kwestii wpisania do rejestru zabytków odcinka tej linii od miejscowości Niszczewy do stacji Ujma Mała – wskazuje bowiem Agnieszka Jurewicz z PKP. Wnioskodawcą była fundacja Kujawska Kolej Wąskotorowa Dobre – Waganiec z siedzibą w Antoniewie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.