Wkrótce linia kolejowa nr 12 ma przejść modernizację, a po jej zakończeniu wróci na nią ruch pasażerski. PKP nie wyremontują natomiast położonych w Mszczonowie, Tarczynie i Puszczy Mariańskiej nieczynnych dworców. Być może dwa ostatnie obiekty zostaną przekazane gminom.
PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do modernizacji linii kolejowej nr 12 Skierniewice – Łuków na przebiegającym przez województwa łódzkie i mazowieckie odcinku Skierniewice – Pilawa. Samorząd województwa mazowieckiego zapowiedział, że po zakończeniu prac przywróci tam ruch pasażerski i uruchomi bezpośrednie pociągi z Warszawy do Skierniewic przez Czachówek i Puszczę Mariańską oraz do Pilawy przez Czachówek i Górę Kalwarię. Planowany remont obejmie infrastrukturę pasażerską w zakresie peronów, ale nie budynków dworcowych.
W Czachówku dworców już nie ma
Ich właścicielem pozostaje zresztą PKP SA, a nie PKP PLK. – Przy linii nr 12 na odcinku Skierniewice – Pilawa obecnie znajdują się trzy budynki dawnych dworców kolejowych na stacjach Puszcza Mariańska, Mszczonów i Tarczyn – mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych. Dawniej dworce funkcjonowały także w Czachówku Środkowym i Czachówku Wschodnim, ale oba budynki zostały rozebrane w 2013 r.
Póki co żaden z nieczynnych gmachów stacyjnych przy tzw. linii S – Ł nie został sprzedany na zasadach komercyjnych. Żadnego nie przejęły też lokalne samorządy. – Wstępne zainteresowanie współpracą z naszą spółką w kwestii zagospodarowania dawnych dworców na własne potrzeby wyraziły samorządy z Puszczy Mariańskiej i Tarczyna – zaznacza natomiast nasz rozmówca. Na razie nie ma jednak wiążących decyzji co do ewentualnego przekazania nieruchomości gminom.
Puszcza Mariańska to wieś gminna zamieszkała przez ok. 600 osób, Tarczyn stanowi zaś czterotysięczne miasto. Dworzec w zdecydowanie największym Mszczonowie (6 tys. mieszkańców) najpewniej pozostanie niezagospodarowany. – Na tę chwilę w związku z położeniem i charakterem budynków spółka nie ma w planach remontów nieczynnych dworców położonych przy tej trasie – informuje bowiem przedstawiciel PKP SA.
Tarczyński dworzec ma status zabytku
Spośród omawianych obiektów najcenniejszym, przynajmniej formalnie, jest ten położony w Tarczynie. Został on bowiem ujęty w gminnym wykazie zabytków. Żaden z dworców nie został zaś wpisany do wojewódzkiego rejestru.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.