O godzinach kursowania pociągów Kolei Małopolskich nie można dowiedzieć się z wyszukiwarek www.rozklad.pkp.pl i www.rozklad.sitkol.pl. Władze woj. małopolskiego zapowiadają jednak, że niedługo się to zmieni.
Koleje Małopolskie to „najmłodszy” przewoźnik pasażerski w Polsce. 14 grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, przejęły od Przewozów Regionalnych połączenie Kraków Gł. – Wieliczka. O rozkładzie KMŁ nie informują jednak na razie ani wyszukiwarka połączeń kolejowych www.rozklad.pkp.pl, ani www.rozklad.sitkol.pl. Pociągów KMŁ nie ma także w serwisie Infopasażer. W efekcie, o istnieniu połączeń do Wieliczki mogą wiedzą w zasadzie tylko osoby korzystające z niego na co dzień. A to, biorąc pod uwagę, że zarówno Kraków, jak i Wieliczka to ośrodki niezwykle popularne wśród turystów, może przekładać się niekorzystnie na wyniki przewozowe.
Co na to władze woj. małopolskiego? – Podmiotem, któremu przypisana jest odpowiedzialność za informację o rozkładzie jazdy jest zarządca infrastruktury kolejowej [akurat w rozkładzie publikowanym przez PKP PLK, pociągi KMŁ są uwzględniane – red.]. Dlatego w pierwszej kolejności Koleje Małopolskie wykorzystują dostęp na swojej stronie do rozkładu zamieszczonego przez ten podmiot, publikując go na stronie www.malopolskiekoleje.pl. W grudniu 2014r. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zwrócił się do operatora zgłaszając ten problem [braku rozkładu w ogólnych wyszukiwarkach – red.]. Z informacji uzyskanych od spółki Koleje Małopolskie wynika, że zostały podjęte działania dotyczącej publikacji rozkładów jazdy na stronach TK Telekom (sitkol.pl czy rozkład-pkp.pl) i na początku roku powinien być już dostępny, podobna sytuacja dotyczy serwisu Infopasażer – poinformowano nas w biurze prasowym UMWM.
Po zakończeniu modernizacji trasy do Portu Lotniczego Kraków-Balice (co nastąpi najprawdopodobniej do 1 września br.), trasa KMŁ Kraków – Wieliczka ma zostać wydłużona do relacji Balice – Wieliczka. W późniejszym okresie, w ciągu kilku lat, samorządowa spółka ma przejąć od PR także przewozy na trasach Tarnów – Kraków – Trzebinia oraz Sędziszów – Kraków – Skawina – Podbory Skawińskie. Przy czym w przypadku trasy do Trzebini, istnieją też koncepcje kursowania pociągów KMŁ w dłuższej relacji, do Chrzanowa lub nawet do Oświęcimia. Uruchomienie przewozów 14 grudnia odbyło się bez problemów.
Więcej o Kolejach Małopolskich przeczytasz
w serwisie "Rynek Kolejowy".