Z końcem lutego dolnośląska Niemcza odebrała cztery elektrobusy zakupione dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu. Gmina zakupiła pojazdy z myślą o utworzeniu systemu komunikacji zbiorowej.
– To nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne pojazdy. Najnowsze z dostępnych na rynku. Cieszymy się, że już są u nas w gminie. Będą służyć mieszkańcom przez długi czas – mówił zadowolony burmistrz Jarosław Węgłowski. – Są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Jednocześnie każdy z nich może zabrać 24 pasażerów. Charakteryzują się tym, że mają mocne baterie zasilane silnikiem elektrycznym. Na jednym ładowaniu mogą przejechać nawet 300 km. Autobus jest wyposażony w ładowarkę wewnętrzną, co nie wymaga dodatkowych działań związanych z organizacją i budową specjalnej infrastruktury do ładowania. Aby naładować baterie w autobusie wymagany jest tylko dostęp go gniazda 400V, 32A i przewód do ładowania który jest dostarczany wraz z autobusem. – wyjaśniał przedstawiciel producenta podczas oficjalnego przekazania pojazdów.
Automet Electric, zadebiutował w 2017 r. na targach Busworld w Kortrijk. Prace nad tym autobusem rozpoczęły się ponad dwa lata wcześniej i były odpowiedzią na potrzebę rynku i zapytania klientów. Pojazd zbudowano z elementów podwozia Mercedes-Benz Sprinter, a konstrukcja nadwozia została w całości opracowana i wykonana przez Automet, co dało firmie możliwość lepszego zagospodarowania i dopasowania jego wnętrza do wymagań poszczególnych klientów. Do produkcji nadwozia użyto profili ze stali nierdzewnej 1.4003, natomiast poszycie ścian bocznych i dachu wykonano z blachy aluminiowej i laminatów, które są klejone do konstrukcji nadwozia.
Najważniejszą zaletą autobusów miejskich wyprodukowanych przez Automet jest niskopodłogowa przestrzeń w przedniej części pojazdu. Przed drugą osią mamy stopnie, które umożliwiają wejście na tylną platformę. Wejście przez odkładane drzwi dwuskrzydłowe na przestrzeń niskiej podłogi obejmuje także odkładaną manualnie rampę wjazdową umożliwiającą wprowadzanie wózków inwalidzkich i dziecięcych. Dzięki temu pasażerowie z łatwością mogą wejść na pokład pojazdu, zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawne, i od razu zająć miejsce dostępne z poziomu niskiej podłogi.
Więcej o nabytkach samorządu
pisaliśmy tutaj.