Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego w Kielcach znane są ze światowych premier, wskazywania nowych trendów i kierunków rozwoju transportu. Poza głośnym wejściem na rynek nowych modeli autobusów niskoemisyjnych, poznaliśmy też najnowsze produkty z obszaru zarządzania flotą i informacji pasażerskiej: EcoDriving czy ITS Suite są stworzone w oparciu o nowoczesne technologie IT i pozwalają na ekonomiczne i elastyczne zarządzanie transportem publicznym.
Z Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS) projektowanych i dostarczanych przez GMV korzysta już 300 operatorów i zarządców transportu publicznego w 35 krajach. Na wszystkich kontynentach systemy sprzedaży i kontroli biletów GMV dziennie obsługują 4 miliony kart bezstykowych. W Polsce innowacyjne rozwiązania GMV pomagają sprostać wyzwaniom stojącym przed branżą m.in. w Warszawie, Szczecinie, Trójmieście, Bydgoszczy, Toruniu oraz w Nowym Sączu. W trakcie tegorocznego TRANSEXPO goście targów mieli okazję poznać produkty, które już niedługo zagoszczą w naszych autobusach, i tramwajach. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom użytkowników, producenci dążą do zapewnienia jak najbardziej komfortowej i bezpiecznej podróży komunikacją zbiorową. Podążając za tym trendem warto zwrócić uwagę na kilka nowych produktów, które pozwolą tym nadziejom sprostać. Na stoisku targowym GMV odnaleźliśmy nowoczesny kasownik TV 100, który umożliwia wnoszenie opłaty za przejazd za pomocą kodów QR, miejskich kart zbliżeniowych, a przede wszystkim kart płatniczych EMV. Ta nowoczesna technologia umożliwia rejestrację obecności pasażera w pojeździe poprzez zbliżenie karty płatniczej lub telefonu z funkcją NFC. Odbywa się to przy zastosowaniu bezpiecznych mechanizmów tokenizacji numeru karty, dzięki czemu nie jest wymagany ani bilet papierowy ani drukowane potwierdzenie złożenia opłaty. Na zakończenie okresu rozliczeniowego (najczęściej na koniec dnia) system dokonuje agregacji zarejestrowanych przejazdów, oraz optymalizacji obliczając najkorzystniejszą dla podróżującego taryfę biletową.
Wartym uwagi na kieleckich targach był też system EcoDriving. Wykorzystując wbudowane akcelerometry monitoruje przyspieszenia pojazdu, przyczyniając się do poprawy komfortu jazdy dla pasażerów. System ponadto rejestruje zużycie paliwa lub energii elektrycznej, co w zestawieniu z pozostałymi rejestrowanymi parametrami pozwala przeprowadzić przewoźnikowi analizę stylu jazdy kierowców. Raporty systemowe mogą posłużyć do typowania pracowników do odbycia kursów doszkalających, co w efekcie prowadzi do poprawy komfortu podróżnych i optymalizacji kosztów eksploatacyjnych.
Lepszą jakość znajdziemy również w oprogramowaniu ITS Suite, zintegrowanego systemu zarządzania flotą komunikacji zbiorowej oraz dynamicznej informacji pasażerskiej. Nowa odsłona oprogramowania CAD/AVL/PIS od GMV została stworzona od podstaw z wykorzystaniem najnowszych trendów i technologii w wytwarzaniu zaawansowanego oprogramowania. Zaprojektowany interfejs GUI zapewnia ergonomię użytkowania oraz pełną elastyczność w jego personalizacji. Istotną zaletą nowej architektury opartej o mikroserwisy jest łatwa skalowalność systemu do wielkości floty. Wdrożenia ITS Suite mogą być oparte zarówno o lokalną infrastrukturę IT, jak i chmurową.
GMV rozwija inteligentne systemy transportowe w oparciu o GPS, komunikację mobilną i system informacji geograficznej (GIS). Nasi klienci cenią sobie elastyczność, łatwość instalacji i obsługi oraz wysoką dokładność pozycjonowania pojazdów. Komunikacja zbiorowa w Polsce coraz częściej sięga po najnowsze rozwiązania dedykowane branży. Zarówno większe, jak i mniejsze aglomeracje podążają za światowymi trendami, a w innowacjach widzą szansę na optymalizację wciąż rosnących kosztów energii i utrzymania - tłumaczy Rafał Krzysiak, Head of ITS Business Development Poland w GMV.
Wszystkie nowości są już dostępne do użytku dla organizatorów i operatorów transportu publicznego w Polsce.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.