Kongres Transportu Publicznego to nie tylko dyskusje dotyczące organizacji transportu, ale również prezentacje nowych technologii. Przedstawiała je m.in. Pesa oraz IBM.
Piotr Walenko z IBM przedstawił system zarządzania techniczną stroną przedsiębiorstwa Maximo. Zwiększa on dostępność środków transportu dzięki optymalizacji procesów utrzymaniowych i umożliwieniu wzrostu produktywności załogi. Nowoczesne rozwiązania biznesowe tego typu redukują też koszty utrzymania taboru i infrastruktury dzięki nakierowaniu na działania proaktywne (zapobiegawcze) zamiast reaktywnych.
W sumie aż 160 klientów z sektora transportu skorzystało już z IBM-owskich systemów. Jednym z przykładów wdrożenia systemu był operator tramwajów w Malbourne – Yarra Trams. Wśród korzyści Walenko wymienił wzrost punktualności u przewoźnika z 77 do 84 proc. Skrócił się czas reakcji na awarię, oszczędzono też czas pracowników dzięki integracji systemów zarządzających. System Maximo działa w PKP Cargo, jest również wdrażany w Kolejach Mazowieckich.
Maciej Maciejewski, dyrektor rynku pojazdów regionalnych i aglomeracyjnych w Pesie przedstawił zmiany w filozofii bydgoskiego producenta. - Początkowo skupialiśmy się na wypełnianiu specyfikacji zamówienia. Dziś sami prowadzimy badania preferencji pasażerów i proponujemy zamawiającym gotowe rozwiązania – podkreślił Maciejewski przyznając, że w ten sposób Pesa chce zdobyć przewagę konkurencyjną, ale również „dodać coś od siebie” dążeniom do rozwoju rynku.
Spośród zdefiniowanych przez Pesę potrzeb pasażerów Maciejewski wymienił odpowiednią konfigurację pojazdu, wysokie własności trakcyjne pozwalające skrócić czas podróży, funkcjonalne systemy informacji pasażerskiej i udostępniania internetu, zapewnienie bezpieczeństwa oraz nowoczesny wygląd pojazdów. Ciekawym obszarem badań Pesy jest możliwość personalizacji obsługi pasażerskiej.
Ostatnie doświadczenia Pesy w zakresie pojazdów aglomeracyjnych dotyczą Warszawy, Gdańska i Bydgoszczy oraz Torunia. W ramach projektu BiT City Pesa dostarcza zarówno tramwaje do obu miast, jak i pociągi. Dyrektor Pesy przypomniał również o dostawie pojazdów spalinowych dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, modernizacji pojazdów dla SKM Trójmiasto i tramwajów dla Gdańska.
Pesa zaprezentowała także przyszłościowy system informacji pasażerskiej, oparty na wyświetlaczach OLED. Producent pracuje też nad zwiększeniem mobilności poprzez system planowania i kontroli przebiegu podróży na smartfony. Pod kątem zamawiającego producent tworzy natomiast makiety, które pozwalają na „wirtualną podróż” - testowanie rozwiązań wnętrza pojazdu jeszcze przed jego zbudowaniem. Jak podkreślił Maciejewski, to efekt współpracy z Deutsche Bahn. W ten sposób planowane jest wnętrze pojazdów Dart, które Pesa produkuje dla PKP Intercity.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.