Zakończył się spór między oferentami o dwa olsztyńskie przetargi dotyczące przebudowy ul. Partyzantów i placu dworcowego. Prezydent miasta pochwalił się, że to oznacza, że możliwe będzie rozpoczęcie prac jeszcze w tym miesiącu.
Olsztyński przetarg to w zasadzie dwa odrębne zadania, które dotyczą przebudowy ul. Partyzantów z powstaniem na niej dwóch buspasów oraz reorganizacja układu drogowego na końcu ul. Partyzantów, tzw. placu dworcowego, by pomieścić nowe tramwaje oraz uporządkować ruch autobusowy w tej części miasta.
Seria odwołań
Zwycięzcę
prac przy dworcu poznaliśmy 9 czerwca. Wtedy Olsztyn poinformował, że najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Skanska i to ona za 22,94 mln zł brutto. Z kolei kontrakt na
przebudowę ulicy Partyzantów wraz z budową buspasów przydzielono 14 czerwca hiszpańskiej Balzoli, która prace wyceniła na 22,07 mln zł brutto. Sprawę podpisania umów pokrzyżowały jednak odwołania oferentów. Najpierw decyzję miasta o przyznaniu kontraktu Balzoli zaskarżyła Skanska, kwestionując wyliczenia Hiszpanów dotyczących urządzenia zieleni. Następnie Balzola odwzajemniła się tym samym w przetargu na przebudowę placu dworcowego.
Prezydent Piotr Grzymowicz obawiał się wtedy opóźnień przy realizacji inwestycji. Udało się jednak sprawę zakończyć pozytywnie. – Ustały wszystkie uwarunkowania formalne i możemy przystępować do przebudowy ulicy Partyzantów – poinformował właśnie prezydent Olsztyna. – Otrzymaliśmy pozytywną opinię kontroli uprzedniej z Urzędu Zamówień Publicznych, a firmy, które nie zostały wybrane w przetargach, odstąpiły od odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej. W efekcie odcinek od ul. 1 Maja do ronda Bema przebuduje konsorcjum, któremu lideruje Balzola Polska, a odcinek od ronda Bema do ul. Lubelskiej (z węzłem przesiadkowym) – firma Skanska – podkreśla Grzymowicz.
Prace jeszcze w lipcuUlica Partyzantów należy w tej chwili do jednych z najbardziej zniszczonych ulic w mieście. – To nie będzie łatwa modernizacja – nie ukrywa Grzymowicz. Podaje przy tym, że pracy mogłyby się zacząć już wkrótce. – Wszystko wskazuje na to, że przebudowa zacznie się jeszcze w tym miesiącu. Zależy nam, żeby jak najwięcej prac wykonano przed zimą. Musimy też pamiętać, że trwają
roboty budowlane na ulicy Pieniężnego i przez drugą część roku obie te ważne ulice będą zamknięte dla ruchu kołowego, z wyjątkiem dojazdów do posesji – informuje prezydent.
Mimo utrudnień, mieszkańcy mają zyskać praktycznie nową ulicę Partyzantów, utrzymaną w jej dotychczasowym, alejowym charakterze. Jak przekazuje prezydent, projektanci zrezygnowali z wyspy dzielącej dwa pasy ruchu w każdym kierunku, z których zewnętrzny będzie trzymetrowej szerokości buspasem, zaś pas wewnętrzny będzie szeroki na 2,75 m. Dzięki temu ulica zmieści się w istniejącym przebiegu, a dodatkowo, poza nowymi chodnikami, uzyska jednostronną ścieżkę rowerową. Będą też bezzatokowe przystanki dla autobusów miejskich i sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ulicą Kajki. Prędkość projektowa na zmodernizowanej ul. Partyzantów wynieść ma 50 km/godz.
Dążenie do zapewnienia komfortu– Przebudowa tej ulicy w pewnym sensie zakończy modernizację podstawowych ulic w centrum miasta. Po nowej ul. Partyzantów będziemy jeździli w warunkach bez porównania bardziej komfortowych, bo odczują to nie tylko kierowcy, ale także mieszkańcy, piesi i rowerzyści – zauważa Grzymowicz.
Z kolei przy dworcu zmieni się układ wlotów na plac Konstytucji Trzeciego Maja, gdzie teraz na wyspie centralnej znajduje się przystanek początkowy tramwajów. Rondo zostanie bardziej „spłaszczone”, do torów odstawczych wykonawca dobuduje kolejny tor o długości 50 metrów, by pomieścił kolejne tramwaje. Autobusy nie będą już parkować pod budynkiem dworca, tylko na specjalnie przygotowanym placu postojowym przy ul. Przemysłowej. Stąd będą podjeżdżać na przystanek autobusowy, który znajdzie się przy obecnym wieżowcu kolejowym Przewozów Regionalnych. Wizualizacje prezentowaliśmy
tutaj.