Forum Rozwoju Olsztyna, które wraz z olsztyńskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz warmińsko-mazurskim oddziałem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków działa na rzecz wpisania dworca Olsztyn Główny do rejestru zabytków, przygotowało wizualizacje prezentujące budynek po ewentualnym remoncie. – Nowe wizualizacje jednoznacznie potwierdzają, że olsztyński dworzec po remoncie prezentowałby się nowocześnie i efektownie – przekonuje architekt Tomasz Birezowski, autor wizualizacji.
Przypominamy, że rok temu FRO opublikowało grafiki pokazujące
wnętrza wyremontowanego Olsztyna Głównego. Tym razem stowarzyszenie skupiło się na wyglądzie dworca z zewnątrz wraz z przylegającym do niego placem. Wizualizacje prezentują w pełni przeszklone i odczyszczone fasady budynku. Zauważalne jest również podcięcie wieżowca, które zostało zakryte po 1989 r. oraz jego oryginalne malowanie. FRO przygotowało także grafikę pokazującą wiaty PKS i wejście do skrzydła, w który mieści się dworzec autobusowy.
– Nowe wizualizacje jednoznacznie potwierdzają, że olsztyński dworzec po remoncie prezentowałby się nowocześnie i efektownie. Na pewno byłby to obiekt, którego mogłyby nam pozazdrościć inne miasta. Wystarczy przywrócić jego pierwotny wygląd – mówi architekt Tomasz Birezowski, autor wizualizacji.
FRO opracowało także grafikę pokazującą dworzec oraz jego okolice. Stowarzyszenie proponuje zabudowę pierzei wzdłuż ulicy Partyzantów oraz budowę parkingu podziemnego pod placem, czy miejsc postojowych typu Kiss&Ride.
Mieszkańcy Olsztyna działający we FRO podkreślają, że mimo wieloletnich zaniedbań stan techniczny dworca jest dobry, zaś remont budynku byłby tańszym i szybszym rozwiązaniem. Ich zdaniem ocalenie budowli leży w interesie miasta, ponieważ w przypadku jej zburzenia, Olsztyn straci wartościowy obiekt, który nie zostanie zastąpiony t
ak efektowną i funkcjonalną zabudową, jak obecny dworzec po remoncie.
Jednak na ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie Olsztyna Głównego należy jeszcze poczekać. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków będzie musiał
po raz trzeci dokonać analizy, czy dworzec jest zabytkiem. Decyzję wydaną w styczniu przez konserwatora z powodów błędów formalnych w całości uchylił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
mat. FRO