Na początku lipca Olsztyn dostał główną nagrodę Europejskiej Rady Planowania Urbanistycznego za zintegrowany program rozwoju przestrzennego Śródmieścia, zakładający także uspokojenie ruchu. „Jury uznało za bardzo przekonywujące i logiczne wyznaczone kierunki rozwoju łączące kwestie mobilności, dostępności i transportu z rozwojem i odnową infrastruktury, funkcji miejskich, historycznych i kulturalnych zabytków, a także rozwojem przestrzeni publicznych i terenów zielonych” – uzasadniło swój wybór jury.
Zintegrowany program rozwoju przestrzennego Śródmieścia Olsztyna powstał w latach 2012-2015. W zeszłym roku Rada Miasta uznała ten program jako strategiczny dla przestrzeni Śródmieścia. Stanowi ono narzędzie pozwalające ogarnąć całą złożoność śródmiejskiej przestrzeni oraz zachodzące w niej zmiany, koordynować bieżące działania, a także kształtować proces konsultacji społecznych, niezbędnych dla proponowania przekształceń w tak skomplikowanym obszarze.
Przyjęty program określa niezbędne działania na rzecz ożywienia Śródmieścia w zakresie przeobrażeń przestrzeni. – Mamy plan dla Śródmieścia. Mówimy o strefie Tempo 30 i wyprowadzeniu ruchu tranzytowego. Będziemy się starali uaktywnić różnego rodzaju działania na starówce, żeby mieszkańcy zechcieli tam po prostu przychodzić –
mówił nam w zeszłym roku, przed przyjęciem programu, Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Zgodnie z konsultacjami społecznymi program zawiera też ideę utworzenia trasy handlowo-pieszej, łączącej dworzec, Stare Miasto oraz kampus uniwersytecki. Sprzyjającą okolicznością jest powrót po 50 latach komunikacji tramwajowej, który wykorzystano do ograniczenia i uspokojenia ruchu w centrum, uporządkowania przestrzeni publicznej czy ułatwień dla rowerzystów. – To wszystko ma sprzyjać uspokojeniu ruchu, wprowadzeniu rozwiązań sprzyjających transportowi publicznemu i przyjaznej przestrzeni publicznej – gdzie mieszkańcy chętnie będą chcieli spacerować i gdzie będzie podniesione bezpieczeństwo dla tych słabszych uczestników ruchu, jak piesi czy rowerzyści – mówił Grzymowicz.
Program otrzymał główną nagrodę Europejskiej Rady Planowania Urbanistycznego. Wręczono ją 4 lipca 2016 r. w Brukseli w Komitecie Regionów, który jest organem doradczym UE. „Plan odnowy centrum Olsztyna jest doskonałym przykładem holistycznego i spójnego podejścia do planowania. Inspirowany Kartą Lipską, wyznacza zintegrowaną strategię planowania urbanistycznego, której celem jest odwrócenie trendu fizycznej degradacji i znikania usług w centralnym obszarze miejskim, będącym z kolei wynikiem suburbanizacji i rozlewania się miast. Jury było pod wrażeniem sposobu w jaki ta ogólna filozofia została przełożona na jasno zdefiniowane cele i strategie i w jaki sposób są on wprowadzane w życie” – tak swój wybór uzasadniało jury.
Komisja doceniła przekonywające i logicznie kierunku rozwoju, które łączą w sobie kwestie mobilności, dostępności i transportu z rozwojem i odnową infrastruktury, funkcji miejskich, historycznych i kulturalnych zabytków, a także rozwojem przestrzeni publicznych i terenów zielonych. Doceniono też proces konsultacji społecznych oraz zaangażowanie studentów do prac w ramach programu.