Najbliższe lata to dalszy rozwój elektromobilności. Również Olsztyn musi wpisać się w te wymagania, zwłaszcza, że poza tramwajami, miasto nie posiada jeszcze innego taboru napędzanego energią elektryczną.
Kierunki rozwoju w Olsztynie elektormobilności wyznacza przyjęty w sierpniu ubiegłego roku Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna 2030+. Dokument ten przygotowywany był w latach 2021-2022 i obejmuje swoim zasięgiem stolicę regionu oraz sześć gmin otaczających Olsztyn. – Dokument ten wskazuje planowane działania, a na ich realizację zamierzamy pozyskać środki z różnych źródeł – wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta.
Jednym z priorytetów zawartych w dokumencie jest pozyskanie autobusów elektrycznych oraz wybudowanie odpowiedniej infrastruktury do ich ładowania. Obecnie MPK posiada 149 autobusów, z tym, że wszystkie wykorzystują napęd spalinowy. – Zgodnie z ustawą o elektromobilości MPK w ciągu najbliższych 4 lat powinno posiadać w swojej flocie autobusowej 30 proc. pojazdów zeroemisyjnych. W naszym przypadku jest to około 50 pojazdów – podkreśla Jerzy Roman, prezes MPK w Olsztynie. – Aktualnie trwa proces przygotowawczy do zakupu około 30 pojazdów . Warunkiem ogłoszenia przetargu jest pozyskanie współfinansowania zakupu ze środków europejskich – dodaje.
30 elektrobusów na start
Miasto planuje przeznaczyć ok. 1 mln zł na przygotowanie projektu. Dokumentacja posłuży do aplikowania o środki na zakup autobusów zeroemisyjnych z programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur (w ramach instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) oraz z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Plan przewiduje zakup 10 autobusów długich, 10 średnich i 10 małych. Opracowano już wstępnie trasy przebiegu linii, które byłyby obsługiwane pojazdami elektrycznymi. Wzorem innych miast główna idea zakłada, aby ten typ transportu w głównej mierze przejeżdżał przez centrum miasta. Elektrobusy miałyby obsługiwać więc przede wszystkim trasy do Kortowa, Dajtek, Gutkowa i Zatorza.
Rozbudowana ma także zostać zajezdnia autobusowa przy ulicy Sikorskiego. – Obiekt ma zostać przystosowany w całości do obsługi autobusów elektrycznych – wymienia Jerzy Roman. W zamierzeniach jest również budowa punktów ładowania na pętlach na Jakubowie, Jagiellońskiej, os. Zielona Górka, os. Mazurskim, na Nagórkach i Witosa, na os. Generałów, Kortowie i Dajtkach oraz na Redykajnach. W planach jest powstanie węzła przesiadkowego przy ul. Marii Zientary-Malewskiej, gdzie znajdzie się wyjście z kolejowego tunelu dworca głównego.
Przydałoby się więcej tramwajów
Mimo niedawnych zakupów nowych tramwajów Durmazlara do obsługi budowanej właśnie linii tramwajowej z Pieczewa do centrum, miasto już przyznaje, że przydałoby się więcej wozów, by w pełni zabezpieczyć potrzeby MPK. – Potrzebujemy minimum od 2 do 4 pojazdów – podkreśla Jerzy Roman, prezes MPK Olsztyn. Jest to istotne z perspektywy planowanych przeglądów lub nieprzewidzianych zdarzeń jak różnego rodzaju uliczne kolizje z samochodami. Dodatkowe tramwaje również miałyby być elementem nowych zakupów w ramach rozwoju elektromobilności w mieście, które mogłyby zostać dofinansowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.
Przypomnijmy, że z powodu braku środków i braku porozumienia z producentem, nie udało się miastu skorzystać z przysługującego do końca 2022 roku prawa opcji od Durmazlara. Obecnie w taborze Olsztyna znajduje się 15 Solarisów Tramino oraz 12 Durmazlarów Panorama.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.