W zeszłym tygodniu Jarosław Margielski, prezydent podwarszawskiego Otwocka, ogłosił, że w mieście ruszy bezpłatna komunikacja miejska. Uruchomione zostaną dwie linie, do obsługi której miasto kupi trzy autobusy.
Do Otwocka docierają pociągi SKM, a także linie podmiejskie, zlecane przez warszawski ZTM i lokalne eLki, nadzorowane przez stołecznego organizatora transportu. Teraz miasto chce powiększyć sieć komunikacyjną. – Przewidujemy uruchomienie dwóch linii autobusowych, przejazd każdą z nich zajmie ok. 50 minut. Wstępne wyznaczenie tras zostało opracowane tak, aby możliwie najskuteczniej skomunikować te miejsca i rejony Otwocka, przez które obecnie nie przebiega żadna inna trasa, a także wobec których operator linii prywatnych nie daje gwarancji, że będą funkcjonowały od dnia 1 stycznia 2023 r. Tyczy się to m.in. Mlądza, Świdra, Ługów czy osiedla "Morskie Oko". Uruchomienie komunikacji miejskiej jest też kolejnym ważnym elementem rozwoju Otwocka, wpisującym się w działania podkreślające rekreacyjno-turystyczne walory naszego miasta – podkreśla Jarosław Margielski, prezydent podwarszawskiego Otwocka.
Tabor będzie składał się z trzech autobusów. Przejazdy będą bezpłatne, co wynika z rachunku zysków i strat. – Braliśmy pod uwagę wprowadzenie choćby minimalnych opłat za przejazd, lecz paradoksalnie wiązałoby się to z niewspółmiernie dużymi kosztami dla miasta (kasy, infrastruktura towarzysząca, systemy opłat i weryfikacji, dodatkowe etaty, itd.). Wobec tego zasadność wprowadzania opłat jest wątpliwa – wyjaśnia Margielski.
Miasto prowadzi już postępowanie na zakup pojazdów. Wymagane są pojazdy spalinowe z 2022 r., które pomieszczą 60 pasażerów, z czego 20 na miejscach siedzących. Długość określono na 8-10 m, a minimalną liczbę drzwi na dwie pary. Wymagany jest pojazd przynajmniej częściowo niskopodłogowy (obniżona podłoga i brak stopni w przynajmniej jednych drzwiach). Pojazdy będą klimatyzowane, oczekiwane jest nagłośnienie (specyfikacja nic nie mówi o innych wymaganiach względem systemu informacji pasażerskiej).
Termin składania ofert mija 18 października. O wyborze zdecydują cena (60%), termin dostawy (20%), termin płatności faktury (20%). Zamawiający przewiduje wybór najkorzystniejszej oferty z możliwością prowadzenia negocjacji. Na realizację zamówienia przeznaczono 30 dni. Pojazdy mają zostać dostarczone do Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Propozycje przebiegu dwóch linii, mat. UM Otwock