Autobusy miejskie kursują po Pabianicach od pięciu dekad. Od trzech przewoźnikiem jest samorządowy MZK. Z tej okazji spółka ogranizuje dużą paradę pojazdów komunikacji miejskiej, na której ma nie zabraknąć nie tylko zabytkowych autobusów, ale i wozów nadzoru ruchu czy pogotowia technicznego.
Pabianice to największe poza stolicą regionu miasto aglomeracji łódzkiej z populacją ok. 80 tys. mieszkańców. Od 1901 r. do Łodzi kursował stąd tramwaj (wciąż trwa opóźniony remont trasy). Przez kilkadziesiąt lat torowisko wyznaczało też jedyną oś komunikacyjną wewnątrz tego sporego miasta. Zmieniło się to dopiero w 1972 r., gdy pierwszą autobusową linię wewnętrzną uruchomiło MPK-Łódź. Równocześnie powstał pabianicki oddział dużego przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za transport publiczny we wszystkich podłódzkich miastach.
Trzy dekady poza strukturami MPK-Łódź
W tym roku przypada więc 50. rocznica uruchomienia pabianickiej komunikacji miejskiej. Jak przypomina tamtejszy samorząd, rok 2022 przynosi także inny jubileusz – 30 lat od powstania Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Pabianicach. Ten w 1992 r. został wydzielony ze struktur łódzkiego MPK, które podlegało wówczas bardzo dużym przekształceniom. Początkowo funkcjonował dzięki bazie taborowej i flocie autobusów przejętych od dzielącego się łódzkiego przedsiębiorstwa, z którego wyłoniły się także m.in. nieistniejące już spółki tramwajowe Międzygminna Komunikacja Tramwajowa i Tramwaje Podmiejskie.
Nieco później ikarusy z łódzkim rodowodem były stopniowo zastępowane jelczami, m.in. 120M. Ostatnie lata przyniosły jednak przełom: cały tabor przewoźnika został wymieniony na fabrycznie nowy. Aktualnie wszystkie autobusy to w pełni niskopodłogowe solarisy różnych generacji. Trzon stanowią jednak pojazdy hybrydowe zakupione przy wykorzystaniu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020.
Zabytki to nie tylko autobusy, ale i wozy techniczne
W najbliższą sobotę 3 września odbędą się obchody obu rocznic. Ich głównym elementem ma być największa w historii miasta parada historycznych pojazdów komunikacji miejskiej (zabytki przyjadą do Pabianic przede wszystkim z Łodzi). – Zawitają do nas autobusy, które tworzyły historię komunikacji miejskiej w Polsce. Będzie to w sumie kilkanaście różnych pojazdów: autobusy, pojazdy nadzoru ruchu czy wozy pogotowia technicznego – mówi Jarosław Habura, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Pabianicach.
Parada rozpocznie się o 11:00 na jednej z dwóch najważniejszych pętli autobusowych w mieście – na osiedlu Bugaj. Pojazdy wyruszą w drogę przez miasto w trzech kolumnach. Współorganizatorami przedsięwzięcia są Klub Miłośników Starych Tramwajów z Łodzi oraz Urząd Miejski w Pabianicach.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.