Od wczoraj w punktach sprzedaży MZK Pabianice można kupić bardzo nietypowe bilety zaprojektowane przez uczennicę jednej z pabianickich podstawówek. Miasto ogłosiło w tym roku piątą edycję konkursu, w którym główną nagrodą jest właśnie emisja kolorowych biletów. Jak twierdzi miejscowy samorząd, bloczki budzą zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców, ale też kolekcjonerów.
Pabianicką tradycją związaną z obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest organizacja konkursu plastycznego, w którym główną nagrodą jest emisja prawdziwych biletów komunikacji miejskiej zaprojektowanych przez ucznia jednej z miejskich podstawówek. W zeszłym roku do sprzedaży trafiło 50 tysięcy biletów z
rysunkiem historycznego jelcza 272 MEX (tzw. ogórka) i nowoczesnego autobusu hybrydowego. Tym razem na grafice nie zabrakło pojazdów w żółto-niebieskich barwach Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.
Autobusy latają ponad zabytkami Zrealizowany projekt autorstwa Rozalii Marynowskiej ma jednak charakter bardziej abstrakcyjny. Dwa autobusy są bowiem uskrzydlone i fruną ponad charakterystycznymi pabianickimi zabytkami: Dworem Kapituły Krakowskiej, kościołem pw. św. Mateusza oraz postindustrialnym hotelem Fabryka Wełny, który znajduje się na terenie zrewitalizowanego dawnego kompleksu przemysłowego rodziny Baruchów. Po lewej stronie od miejskiego pejzażu autorka umieściła herb Pabianic.
Każdego roku dziecięce obrazy nawiązują także do aktualnych wydarzeń. Tym razem na bilecie znalazła się biało-czerwona droga symbolizująca obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Do dystrybucji trafiło 30 tysięcy biletów ulgowych za 0,65 zł według projektu Rozalii – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pabianicach.
Kto chce mieć taki bilet w kolekcji, musi się pospieszyćBilety o takim nominale przysługują osobom uprawnionym do 50-procentowej ulgi, a jednocześnie posiadającym Kartę Pabianiczanina wydawaną płacącym w Pabianicach podatki i ich rodzinom. Z takich kartoników skorzystają więc m.in. uczniowie pabianickich szkół. Przedstawicielka Urzędu Miejskiego ocenia, że kolorowe bilety będzie można kupić przez około miesiąc.
– W poprzednich latach bilety wzbudzały zainteresowanie pabianiczan, ale także były hitem wśród kolekcjonerów z całej Polski – mówi Aneta Klimek. Sam konkurs cieszy się natomiast dużą popularnością wśród uczniów: zgłoszono do niego aż 204 prace. Wszystkie nagrodzone projekty można obejrzeć na łamach miejskiej witryny internetowej www.komunikacjapabianice.pl. Główna laureatka otrzymała od prezydenta miasta bloczek stu biletów, gadżety, materiały plastyczne i zaproszenie na warsztaty plastyczne.