Zakończyła się przebudowa ul. Puławskiej w Piasecznie. Ograniczono liczbę pasów dla samochodów, w zamian pojawiła się infrastruktura rowerowa, pas zieleni i parkowanie równoległe. Od 1 września) wrócą tu autobusy miejskie.
Jak informuje Urząd Miasta i Gminy, decyzja o sposobie zagospodarowania głównej ulicy handlowej miasta nie była łatwa. Samorząd szukał rozwiązania, które zaspokoi potrzeby rowerzystów, pieszych, kierowców oraz przedsiębiorców prowadzących działalność przy ulicach Puławskiej i Kościuszki. Gmina Piaseczno przygotowała dwa warianty zagospodarowania i poddała je konsultacjom z radnymi oraz mieszkańcami. Ostateczny projekt jest pewnym kompromisem.
Przy okazji przebudowy drogi w zakresie jezdni, chodników, ścieżek rowerowych i parkingów, samorząd zadbał również o stworzenie funkcjonalnej przestrzeni publicznej, która ma ułatwić mieszkańcom dotarcie do zlokalizowanych przy głównej ulicy sklepów i lokali usługowych oraz zachęcić do spacerów. W zmodernizowanej przestrzeni pojawi się więcej zieleni oraz elementy małej architektury.
Wakacyjna przebudowa
Kończąca się właśnie przebudowa rozpoczęła się w czerwcu 2021 r. Miastu zależało na tym, by większość prac była prowadzona w okresie wakacyjnym. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. W pierwszym powstał pas rowerowy na odcinku od ul. Kusocińskiego do skrzyżowania z ulicami Szkolną i Młynarską. W drugim etapie wykonawca przebudował całą wschodnią stronę ulicy. Powstał szeroki chodnik z wydzieloną drogą rowerową w przeciwnym kierunku. Są one oddzielone od jezdni pasem zieleni. Przy ul. Puławskiej pojawiły się też nowe drzewa i ławki.
Projekt jest elementem budowy nowej infrastruktury rowerowej dla mieszkańców, która powstaje przy wynoszącym 6 mln złotych dofinansowaniu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Koszt to ok. 3 mln zł. Od dnia 1 września 2021 roku autobusy transportu zbiorowego powrócą na przebudowaną ulicę.
Eksperci chwalą zmiany
Portal miasta opublikował rozmowę z ekspertem - Janem Jakielem, członkiem Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Warszawie i SISKOM (pracującym jako naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie). - Wprowadzane obecnie w Piasecznie zmiany rozwiązań układu drogowego oceniam pozytywnie. Przewiduję szereg korzyści, które stopniowo będą obserwowane w przestrzeni. Najważniejsze z nich to poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, poprawa dostępności dla pieszych i rowerzystów oraz podniesienie jakości przestrzeni publicznej. W przekształconym obszarze nastąpi zwiększenie aktywności mieszkańców i użytkowników, zainteresowanych przebywaniem w bezpiecznej, dostępnej i estetycznej przestrzeni. W efekcie zyskają usługodawcy i przedsiębiorcy, którzy dzięki zwiększonemu zainteresowaniu mieszkańców i użytkowników będą mogli rozwinąć swoją działalność - powiedział Jakiel.
- Nie sposób arbitralnie stwierdzić, że zwężenie Puławskiej do jednego pasa będzie przyczyną pogorszenia warunków ruchu. Z całą pewnością można powiedzieć, że zwężenie Puławskiej do jednego pasa spowoduje redukcję prędkości. Przede wszystkim poprawi to bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. W drugiej kolejności spowoduje redukcję emisji hałasu i spalin. Dzięki temu główne ulice śródmieścia będą miały ograniczoną funkcję tranzytową, a samo śródmieście stanie się miejscem spokoju, zieleni, wydarzeń kulturalnych i wysokiej jakości życia - dodał ekspert.
Jak przypomniał, powstanie wschodniej obwodnicy Piaseczna stworzyło szansę na poprawę bezpieczeństwa, jednak nie została ona w pełni wykorzystana. Nie ograniczono ruchu tranzytowego przez śródmieście, czy to poprzez przebudowę ciągu Puławska-Kościuszki, celem uspokojenia ruchu, czy też poprzez zamknięcie dla ruchu indywidualnego wlotu Puławskiej na południe od Okulickiego. - Wprowadzane na Puławskiej zmiany, są nadrabianiem dziesięcioleci straconego czasu i odzyskiwaniem szans, a przede wszystkim niezbędną i niecierpiącą zwłoki poprawą bezpieczeństwa i zmniejszaniem ryzyka zdarzeń drogowych - zauważył Jakiel. Całą interesującą rozmowę
można przeczytać na stronie urzędu miasta.