Swarzędz przystąpił do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Umowę uroczyście podpisano w czwartek 6 września na swarzędzkim dworcu kolejowym. To już piąta linia PeKaeMki, z której mogą korzystać mieszkańcy Poznania i regionu.
Przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządu dojechali do Swarzędza specjalnym pociągiem z Dworca Letniego. – To kolejny etap budowania nowej jakości w transporcie zbiorowym – podkreślał Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. – Poznańska Kolej Metropolitalna to również ogromny wysiłek organizacyjny i finansowy. Samorząd województwa bez pomocy miasta Poznania, powiatu poznańskiego i gminy Swarzędz nie mógłby poradzić sobie z tym przedsięwzięciem.
Połączenia do Swarzędza, których dotyczy umowa, zaczęły obowiązywać wraz z wrześniową korektą rozkładu jazdy. Niektóre z połączeń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą realizowane z Nowego Tomyśla i Jarocina do Swarzędza. Nada to PKM walory szybkiej kolei miejskiej, która, zatrzymując się na przystankach położonych wzdłuż danej linii kolejowej, pozwoli mieszkańcom miasta i metropolii korzystać w granicach Poznania z bardzo szybkiego środka transportu publicznego.
– Sześć połączeń przejedzie przez Poznań Główny zatrzymując się tylko na chwilę, wymieniając pasażerów – mówił Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. – Dla Poznania to początki szybkiej kolei miejskiej. Nie chcemy jednak na tym poprzestać, myślimy o przyszłości. Po rozmowach z kolejarzami i marszałkiem województwa określiliśmy docelowy takt pociągów między stacjami Poznań Główny i Poznań Wschód – docelowo mają tam jeździć co 15 minut. Takie rozwiązanie będzie doskonałą alternatywą dla innych środków komunikacji, uzupełniając połączenia tramwajowe i autobusowe.
Również w czwartek oficjalnie do użytku oddano węzeł przesiadkowy, znajdujący się przy dworcu PKP w Swarzędzu. Węzeł powstał w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania. Znajdzie się na nim przystanek początkowy i końcowy większości linii autobusowych komunikacji miejskiej organizowanej przez gminę Swarzędz. Jednocześnie może on obsługiwać cztery pojazdy na dwóch wyposażonych w wiaty przystankowe peronach autobusowych. Węzeł składa się również z parkingów na 94 samochodów osobowych oraz wiat rowerowych, które mogą pomieścić 30 jednośladów. Umożliwi to sprawną przesiadkę na pociągi pasażerom Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej, kierowcom i rowerzystom.
Obszar funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej objął gminy i miejscowości w promieniu około 50km od Poznania, wyznaczany przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach: Nowy Tomyśl, Wągrowiec, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Szamotuły, Rogoźno, Kościan, Gniezno i Września. 10 czerwca pierwsze pociągi PKM połączyły Poznań z Nowym Tomyślem, Jarocinem, Wągrowcem i Grodziskiem Wielkopolskim. W ramach drugiego etapu, który zaplanowany jest na lata 2019 - 2021, uruchomione będą połączenia do Rogoźna, Gniezna, Wrześni, Kościana i Szamotuł. Docelowo na każdej z 9 linii kolejowych wychodzącej ze stolicy Wielkopolski pociągi pojadą regularnie, co pół godziny rano i po południu oraz co godzinę w pozostałym czasie. Pasażerowie mogą kupić bilet, które potem umożliwi im korzystanie z komunikacji w Poznaniu.
Przewoźnikiem są Koleje Wielkopolskie - wszystkie pociągi, które będą jeździły w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą biało-czerwone z charakterystycznym logo PKM.