PKP SA ogłosiły przetarg na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego dla przebudowy modernistycznego dworca w Grudziądzu. Dokument ten stanie się podstawą dla wyboru wykonawcy prac projektowych i budowlanych.
Dworzec w Grudziądzu został wybudowany w latach 1963-65 i jest objęty
ochroną konserwatorską. Przedmiotem przetargu jest wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego (PFU) dla przebudowy dworca w Grudziądzu – w oparciu o wytyczne służb konserwatorskich
Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na poziomie -1 przewidziano halę garażową o powierzchni ok. 880 m2 – z wjazdem od strony zachodniej. Na poziome parteru przewidziano pomieszczenia dla policji, SOK, hol główny, poczekalnię, toalety, kasy biletowe, pomieszczenia komercyjne, wystawę lotniczą. Na poziomie +1 znajdzie się miejsce dla biblioteki, modelarni, sali klubowej i kawiarni. Przewidziano m.in. przywrócenie pełnej wysokości szklanej fasady, usunięcie wtórych elementów elewacji, rozbiórkę elementów poza obrysem głównej bryły dworca. W zakresie zagospodarowania przestrzeni projekt ma być uzgodniony z miastem, które planuje w pobliżu węzeł przesiadkowy.
Termin składania ofert mija 10 maja. Jedynym kryterium wyboru jest cena. Na wykonanie PFU przeznaczono na 20 tygodni. Jednocześnie potem wykonawca będzie asystować zamawiającemu w odpowiedzi na pytania na etapie przetargu na projekt i budowę, a także w fazie realizacji inwestycji.
Założono, że prace projektowo-budowlane rozpoczną się w lipcu 2023 r. i potrwają 20 miesięcy.