PKP SA rozstrzygnęły postępowanie na przebudowę zabytkowego dworca w Wejherowie, leżącego przy linii 202 Gdańsk Główny – Stargard. Część pomieszczeń wykorzysta powiatowa biblioteka publiczna.
Dworzec datowany jest na lata 1867-69 r. – z rozbudową ok. 1910 r. Budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, a jego stan techniczny określany jest jako dobry. W dalszym ciągu obsługuje podróżnych, choć część pomieszczeń – służących wcześniej za mieszkania – jest wyłączona z użytkowania.
Przewidziano kompleksową przebudowę budynku z realizacją nowych stropów, ścian działowych, klatek schodowych i odbudową dachu. Pojawi się winda. Założono rekonstrukcje stolarki okiennej i drzwiowej, konserwację elewacji z rekonstrukcją elementów historycznych
Na parterze, w zachodnim skrzydle wydzielony zostanie hol główny – z kasami PKS i kolejowymi (SKM i Polregio), toaletami. W części wschodniej znajdzie się wejście do biblioteki powiatowej oraz lokal komercyjny (bar). W północno-zachodnim narożniku przewidziano pomieszczenia dla kierowców PKS. Na I piętrze znajdą się pomieszczenia biblioteki: wypożyczalnia, toalety, sala konferencyjna, sala edukacyjna. Na poddaszu – pomieszczenia księgowej i kadrowej.
Zagospodarowane zostanie otoczenie. Przewidziano rozbiórkę parterowej zachodniej dobudówki oraz czterech budynków usługowych (kiosków i budek). Wydzielonych zostanie kilka miejsc postojowych, powstanie wiata rowerowa. Więcej wizualizacji
tutaj.
W środę 27 września postępowanie zostało rozstrzygnięte. Wygrało konsorcjum gdańskich firm Kamaro i Sobin. Jedynym kryterium wyboru była cena. W sumie startowało dziewięć firm – postępowanie jest prowadzone w oparciu o wewnętrzne regulacje PKP SA i zamawiający nie zdradza kto jeszcze startował, ani jaka była wartość zwycięskiej oferty. Wiadomo, że budżet PKP SA na realizację tego zlecenia wynosi 14,428 mln zł brutto.
Na realizację robót przeznaczono 62 tygodnie (nieco ponad 14 miesięcy) od podpisania umowy. W czasie prac podróżni będą korzystać z dworca tymczasowego.