Łódzki PKS likwiduje przewozy na dwóch kolejnych trasach – do Zakopanego i do Krynicy-Zdroju. Obsługę drugiej z nich przejęli dwaj mniejsi przewoźnicy prywatni. Przedsiębiorstwo, które dawniej obsługiwało większość komunikacji podmiejskiej w regionie łódzkim, oferuje dziś przewozy na zaledwie dwóch trasach lokalnych, sześciu regionalnych i trzech dalekobieżnych. Latem funkcjonować ma także sezonowe połączenie do Karwi.
Po likwidacji połączeń lokalnych (do
Tuszyna i do
Szydłowa) związanych z brakiem porozumień o zwiększeniu dofinansowania kursów z samorządami gminnymi łódzki PKS likwiduje przewozy o charakterze dalekobieżnym. W ostatnich tygodniach z rozkładu jazdy wypadły linie do Krynicy-Zdroju i do Zakopanego. Sieć komunikacyjna obsługiwana przez łódzkie przedsiębiorstwo jest coraz bardziej ograniczona, bo w grafiku nie pojawiają się w zamian nowe kierunki.
Rentowność linii do Zakopanego spadła zbyt mocno – Głównymi powodami ograniczenia komunikacji są spadek liczby podróżnych i wzrost kosztów obsługi, co przekłada się na rentowność. Z tego względu zlikwidowana została linia do Zakopanego – tłumaczy Eugeniusz Smuklerz, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Łodzi. Dodaje przy tym, że parę kursów Łódź – Krynica – Łódź przejęli inni przewoźnicy – Bus-Trans i Jaro Tur. Nowi operatorzy realizują połączenia codziennie i nie wprowadzili do rozkładu jazdy zmian. Taka sama pozostała więc również trasa przejazdu: autobusy kursują przez Piotrków Trybunalski, Końskie, Kielce, Busko-Zdrój, Tarnów i Nowy Sącz.
Nasz rozmówca zapewnia, że dziś PKS Łódź nie ma konkretnych planów likwidacji kolejnych istniejących wciąż połączeń. Nadal realizowane są więc kursy dalekobieżne z Łodzi do Lublina, Opola i Kołobrzegu. Na letni sezon wakacyjny zaplanowano także uruchomienie funkcjonującej od lat linii Łódź – Gdynia – Karwia.
Skala przewozów na liniach regionalnych jest bardzo niewielkaPoza tym PKS operuje na sześciu liniach o charakterze regionalnym. Wybiegają one z Łodzi do Wielunia (jedna para kursów), do Warty (jedna para), Poddębic (jedna para), Konina (jedna para), Uniejowa (jedna para) i Koła (jedna para), nie ma już natomiast istniejącej do niedawna linii do Nowego Miasta. Utrzymywane są także dwie trasy lokalne: z Łodzi do Czyżeminka przez Rzgów (czternaście par) i ze Rzgowa do Romanowa (dwanaście par). Łódzka spółka uruchamia więc obecnie w dzień roboczy 35 par kursów wszystkich kategorii.
PKS zarządza także dwoma dworcami autobusowymi – Kaliskim przylegającym do dworca kolejowego i Północnym położonym na Bałutach. Niedawno na terenie pierwszego z nich stanął
supermarket sieci Lidl.