Dawny PKS Poznań, a więc Związek Powiatowo-Gminny Wielkopolski Transport Regionalny właśnie odebrał pierwsze nowe autobusy od Iveco. Przewoźnik nabył łącznie 23 takie autobusy dzięki sporej dotacji z Polskiego Ładu.
Pierwsza partia autobusów hybrydowych dla obsługi połączeń w centralnej i zachodniej Wielkopolsce 28 listopada trafiła do związku samorządów WTR. Projekt „Poprawa ekologiczności regionalnego transportu drogowego poprzez zakup taboru autobusowego z napędem hybrydowym” jest finansowany z programu „Polski Ład”. Za jego sprawą do końca lutego 2024 roku na trasy zarządzane przez Wielkopolski Transport Regionalny trafią łącznie 23 autobusy o łącznej wartości 34 966 440 zł. Przekazanie czterech pierwszych autobusów nastąpiło podczas zgromadzenia członków Związku Powiatowo-Gminnego WTR w Instytucie Skrzynki.
– To wyraźna zmiana na lepsze, a mieszkańcy naszego regionu odczują ją jeszcze w tym roku – podkreśla starosta poznański Jan Grabkowski, przewodniczący zgromadzenia ZPG Wielkopolski Transport Regionalny – Odmładzamy wiek autobusów, podnosimy komfort jazdy, dbamy o osoby z niepełnosprawnościami. A to wszystko dzięki współdziałaniu samorządów, które tworzą nasz związek. Nasz związek jest największym tego typu w Polsce, dzięki czemu mogliśmy dokonać największego zakupu autobusów do przewozów regionalnych.
Przewodniczący zgromadzenia razem z przewodniczącym zarządu ZPG WTR Piotrem Hojanem, burmistrzem Grodziska Wielkopolskiego odebrali symboliczne klucze do pierwszych z zamówionych autobusów z rąk Radosława Pankaua, prezesa ABP Bus&Coach (wyłącznego dilera autobusów IVECO w Polsce). W Skrzynkach była też pierwsza okazja do jazdy zarejestrowanym niewiele wcześniej autobusem. Trasa pokazowego przejazdu wiodła ulicami gmin Stęszew i Buk, które także należą do Związku Powiatowo-Gminnego.
Cały kontrakt jest bardzo ważny z punktu widzenia obsługi linii dowożących ludzi do aglomeracji poznańskiej z obszaru sąsiednich powiatów położonych w promieniu do 100 km od stolicy Wielkopolski, szczególnie w korytarzach pozbawionych dostępu do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Jest on równie ważny dla linii o charakterze lokalnym, których pasażerowie chcą dotrzeć z małych wsi do miast, będących siedzibami powiatów i gmin. Nowe autobusy pozwolą poprawić funkcjonowania transportu regionalnego na obszarze zarządzanym przez Związek w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności, komfortu podróży i ekologii.
Nowe autobusy oferują m.in.:
o Niską podłogę poprawiającą dostępność do pojazdu osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi lub o ograniczonej sprawności ruchowej; o System zapowiedzi przystanków dla osób niewidomych i niedowidzących; o Rampę i specjalny system mocowania, adresowany dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, w tym wózku elektrycznym; o Zastosowanie techniki niskopodłogowej pozwala podzielić funkcjonalnie wnętrze pojazdu na dwie strefy: pierwszej w przedniej części pojazdu, adresowanej dla osób starszych i o ograniczonej sprawności ruchowej oraz dla osób podróżujących na krótkich dystansach i drugiej przeznaczonej przede wszystkim dla pasażerów podróżujących na dalszych dystansach; o Miękkie fotele z wysokimi oparciami i zagłówkiem, wyposażone w dwu- i trzypunktowe pasy bezpieczeństwa; 14 z nich dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi; o Półki na podręczny bagaż; o Gniazda USB do ładowania telefonu lub tabletu; o Dwustrefową klimatyzację, osobna dla kierowcy i przestrzeni pasażerskiej; o Możliwość zakupu biletu w autobusie przy pomocy karty płatniczej; o Duże tablice informacyjne z literami barwy białej i wewnętrzny monitor informacyjny.
Jak podkreśla związek w swoim komunikacie prasowym, są to Pierwsze fabrycznie nowe autobusy, licząc od 2012 roku. Ponadto ich zakup pozwoli na odmłodzenie floty autobusowej z poziomu 17,8 lat do 10 lat.
Dostawca autobusów został wyłoniony w wyniku nieograniczonego przetargu, ogłoszonego w marcu bieżącego roku. Jego zwycięzcą został międzynarodowy koncern Iveco, reprezentowany w Polsce przez jedynego dealera spółkę ABP Bus & Coach ze Słupska.
Podstawowe informacje o Związku
Związek Powiatowo-Gminny „Wielkopolski Transport Regionalny” to związek samorządowy, w skład którego wchodzi Miasto Poznań, 6 powiatów i 25 gmin, obejmujących łącznie obszar 6 191 km2, na którym mieszka 1 299 700 mieszkańców. Związek jest organizatorem około 150 linii międzymiastowych, łączących Poznań z Międzychodem, Nowym Tomyślem, Grodziskiem Wielkopolskim, Śremem i Gostyniem oraz siedziby powiatów z lokalnymi miejscowościami w zachodniej Wielkopolsce. Autobusy zarządzane przez Związek pokonują rocznie ponad 3 300 000 wozokilometrów i przewożą 1 000 000 pasażerów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.