W Bielsku-Białej można już zbliżeniowo kupować bilety komunikacji miejskiej bezpośrednio w autobusach MZK, przy użyciu karty płatniczej, zegarka lub telefonu. Mobilne kasowniki zamontowano właśnie we wszystkich autobusach bielskiego przewoźnika.
19 maja w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym odbyła się konferencja prasowa poświęcona finalizacji projektu pn. Dostawa i wdrożenie systemu poboru opłat (SPO) za przejazdy wraz z dostawą i montażem kasowników mobilnych do obsługi transakcji przy użyciu zbliżeniowych płatności mobilnych za pomocą karty EMV, na której przedstawiono zasady działania systemu. System składa się z dwóch części: e-sklepu na stronie bilety.mzk.bielsko.pl, gdzie kupuje się bilety okresowe, oraz systemu mobilnych kasowników.
Główna nowość polega na tym, że od teraz dzięki kasownikom mobilnym pasażerowie będą mieli możliwość zapłacenia za bilet w każdym autobusie - zbliżeniowo przy użyciu karty płatniczej, zegarka lub telefonu.
Kasowniki mobilne zostały zamontowane we wszystkich autobusach - przy drugich drzwiach, przy czym w tzw. przegubowcach umieszczono po dwa urządzenia - przy drugich i trzecich drzwiach. Łącznie jest ich 160, plus 16 sztuk rezerwowych kasowników w magazynie.
Zakup biletu jest prosty: na ekranie kasownika trzeba wybrać rodzaj i liczbę biletów, zatwierdzić wybór, przyłożyć nośnik płatniczy (zbliżeniowa karta lub jej nośnik w telefonie. Na koniec autoryzacja i gotowe.
Biletu się nie drukuje - jest zapisany na nośniku, który jest sprawdzany podczas kontroli biletów przez kontrolerów wyposażonych w czytniki kontrolerskie (jest ich 25 sztuk).
W skład projektu wchodzi też cały system poboru opłat oraz przygotowanie i wyposażenie stanowisk administratorskich w sprzęt potrzebny do obsługi systemu. Łączny koszt inwestycji – ok. 4 mln zł brutto.
Prezydent Jarosław Klimaszewski zauważył, że dzisiaj w wielu dziedzinach płatność bezgotówkowa wypiera tradycyjną. Jeżdżąc po Europie i widzimy, ze płatności bilonem przechodzą do lamusa. W bielskiej strefie płatnego parkowania już dawno został przekroczony próg 50 proc. płatności bezgotówkowych, ta forma jest coraz bardziej powszechna. Wkrótce podobnie będzie również w komunikacji zbiorowej.
– Najważniejsza w korzystaniu z usług komunalnych jest ich przyjazność i wygoda. Żyjemy w czasach, gdy narzędzia informatyczne umożliwiają takie rozwiązania; są już one stosowane na świecie, a to najnowocześniejsze w Europie rozwiązanie od teraz działa w naszym mieście. Bardzo się cieszę, że udało się nam zrealizować założony cel. Mam nadzieję, że tę zmianę docenią pasażerowie, bo to z myślą o nich ją wprowadziliśmy – powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski, który osobiście przetestował działanie systemu.
W kasowniku można kupić bilet jednorazowy (normalny i ulgowy) i bilet czasowy 60-minutowy (normalny i ulgowy), które są dostępne na ekranie głównym kasownika. Pod przyciskiem INNE BILETY znajdziesz bilet czasowy 24-godzinny (normalny i ulgowy), bilet za bagaż oraz bilet weekendowy Rodzina+ (dostępny tylko w weekend dla posiadaczy karty Rodzina+). Zakupy w kasowniku można robić maksymalnie do kwoty 100 zł lub do limitu płatności zbliżeniowej (tj. bez podawania PIN-u) karty.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.