Polskie Koleje Państwowe SA planują wykonać poważne prace budowlane związane z budynkiem stacji Lubaczów. Po ich przeprowadzeniu pomieszczenia dworca udostępnione zostaną podróżnym. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2021 r.
Dworzec przy lokalnej linii
Jedną z realizowanych inwestycji dworcowych w regionie podkarpackim jest remont obiektu w Lubaczowie - mieście powiatowym położonym w przygranicznej, północno- wschodniej części regionu. W budynku stacji zlokalizowanej na bocznej linii nr 101 Munina – Hrebenne, jednej z trzech „linii transgranicznych” między województwami lubelskim i podkarpackim, obecnie znajdują się pomieszczenia dyżurnego ruchu, placówki handlowej oraz mieszkania. Z uwagi na minimalny ruch kolejowy (w ciągu całego roku kursuje pociągów pociągów regionalnych Rzeszów Główny – Jarosław – Horyniec-Zdrój, w sezonie dodatkowo możliwy będzie dojazd do Zamościa i Lublina; połączenia dalekobieżne zlikwidowano w 2016 r.), dworzec nie pełni funkcji związanych z obsługą podróżnych.
Zakres remontu
Jak informowaliśmy na portalu „transport- publiczny.pl”, zarządca poszukiwał wykonawcy dokumentacji remontowej obiektu. Jak informuje „Rynek Kolejowy” Katarzyna Grzduk z Wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A., po jej uzyskaniu w ubiegłym roku zarządca obiektu planuje przejść do kolejnego etapu inwestycji. - W 2018 roku PKP S.A. opracowały dokumentację dotyczącą remontu dworca w Lubaczowie. Zakres prac obejmie wymianę pokrycia dachowego, remont elewacji oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie instalacji odgromowej i hydroizolacji budynku, a także dostosowanie obiektu do TSI PRM. - wyjaśnia Katarzyna Grzduk. - Na ten rok zaplanowane są prace związane m.in. z wymianą pokrycia dachowego - dodaje.
Przywrócą historyczny wygląd?
Jak informowały lokalne media, władze lokalne postulowały przywrócenie wyglądu dworca z 1880 r., czyli sprzed przebudowy przeprowadzonej podczas I wojny światowej. Choć z informacji udzielonej przez przedstawicielkę PKP S.A. nie wynika jednoznacznie, że budynek odzyska swój pierwotny wygląd. „Rynek Kolejowy” uzyskał tylko potwierdzenie, że „opracowana dokumentacja remontowa obiektu została uzgodniona z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków”.
Obiekt zostanie udostępniony podróżnym
Jak zapewnia przedstawicielka PKP S.A. w wyniku przeprowadzonej inwestycji dworzec zostanie udostępniony podróżnym. Zachowa również obecnie pełnione funkcje.