Partnerzy serwisu:
Wywiady i komentarze

Podpisano umowę na przebudowę Placu Pięciu Rogów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-12-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

WYWIADY I KOMENTARZE
Podpisano umowę na przebudowę Placu Pięciu Rogów
fot. ZDM Warszawa
Firma Strabag przebuduje zbieg ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej, czyli miejsce znane pod potoczną nazwą jako Plac Pięciu Rogów. Oferta Strabagu okazała się najkorzystniejsza spośród sześciu, jakie wpłynęły w przetargu, który zorganizowała stolica.

Miejsce, w którym spotykają się ulice Bracka, Chmielna, Krucza, Zgoda i Szpitalna to jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia. Obecny sposób zagospodarowania placu daleki jest od pełnego wykorzystania jego walorów. Większość powierzchni zajmują jezdnie i fragmenty niezagospodarowane, choć aż dwie trzecie użytkowników tego miejsca to piesi. Zdominowany przez samochody plac pełni przede wszystkim funkcję komunikacyjną.

Zarząd Dróg Miejskich powierzy prace przy placu firmie wyłonionej w przetargu. Oferta Strabagu okazała się najlepsza spośród zgłoszonych w przetargu, decyzję ZDKM potwierdził wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, do której zwrócił się jeden z konkurentów firmy. Obecnie nie stoi już na przeszkodzie, by rozpoczynać prace. Ich inauguracja nastąpi najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

ZDM przypomina, że przygotowania do przebudowy placu trwają od kilku lat. Rozpoczęły je konsultacje społeczne i konkurs architektoniczny, który rozstrzygnął najważniejsze założenia inwestycji. Dzięki temu Zarząd Dróg Miejskich miał podstawę do zlecenia opracowania kompleksowej dokumentacji budowlanej. Ostatnie potrzebne uzgodnienie wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków, a następnie – w czerwcu – Rada Warszawy zadecydowała o przyznaniu środków na realizację prac.

Co się zmieni?

Projekt zrewitalizowanego placu Pięciu Rogów przygotowany został przez pracownię WXCA i architekta Michała Kempińskiego. Nowy plac będzie miejscem otwartym oraz dostępnym dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej. Ma się stać punktem spotkań i spędzania wolnego czasu.

Punktem wyjścia będzie uporządkowanie przestrzenne placu. Stanie się on jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd przez plac zostanie zachowany tylko dla autobusów i rowerów w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej, nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy.

Posadzka placu zostanie wykonana z dużych płyt betonowych wzmocnionych włóknami i wykończonych kruszywem. Ważnym elementem koncepcji jest wprowadzenie zieleni – drzew liściastych o ukształtowanej wysokości i koronie, a także fontanny. Uwzględniono również spójną stylistycznie małą architekturę z licznym siedziskami. Plac stanie się dzięki temu przestrzenią bardziej zieloną, przyjazną i zachęcającą do spędzania tu czasu. Zaprojektowano też nową iluminację placu dostosowaną do projektowanego charakteru prestiżowej przestrzeni publicznej. Na placu i jego okolicach pojawią się latarnie stylizowane na historyczne „pastorały”.

Prace także poza placem

Zakres inwestycji znacznie wykracza poza sam plac. Przebudowę przejdzie ul. Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich) – zyskają nową nawierzchnię jezdni i chodnika. Trotuary zostaną poszerzone, aby pomieścić duży ruch pieszy. Przebudowa czeka również placyk na osi ul. Kruczej w pobliżu skrzyżowania z ul. Widok. Zamiast chaotycznego parkingu dla kilkunastu aut znajdą się tu drzewa i ławki.

Projekt wiąże się też ze zmianami w organizacji ruchu wokół placu. Ruch autobusów zostanie skierowany na ul. Szpitalną, zaś ul. Zgoda zostanie wyłączona z ruchu (poza dojazdem do posesji i ul. Chmielnej). Sam plac i prowadzące do niego dojazdy zostaną oznakowane jako „strefa zamieszkania”, co oznacza pierwszeństwo pieszych. U zbiegu Kruczej i Widok powstaną dodatkowe przejścia dla pieszych, za to przejścia u zbiegu Złotej, Jasnej i Zgody staną się bezpieczniejsze dzięki ograniczeniu ruchu i przekroju jezdni.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5