fot. Guido Wörlein, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
50 lat temu, 19 października 1971 r., rozpoczęła się w Monachium nowa era komunikacji miejskiej. Wtedy ruszyło metro w stolicy Bawarii – pierwszy przejazd odbył się na odcinku Kieferngarten – Goetheplatz.
Pierwsze plany budowy sięgają jeszcze 1928 roku, jednak kryzys światowy i druga wojna światowa stanęły temu na drodze. W 1963 roku burmistrz miasta Hans-Jochen Vogel założył biuro planowania metra, które dwa lata później uzyskało status samodzielnego referatu. Prace przy budowie rozpoczęły się już w 1965 roku. Wtedy mniej więcej pojawiła się informacja o przyznaniu miastu organizacji igrzysk olimpijskich w roku 1972, co zdecydowanie przyspieszyło proces dalszego planowania i budowy. W 1971 r. ruszyła linia U6 (wtedy o długości 12 kilometrów), a w 1972 r. linia U3, łącząca centrum miasta z centrum olimpijskim.
Budowa sieci po raz kolejny nabrała tempa w latach osiemdziesiątych. Ostatnie przedłużenie miało miejsce w 2010 roku, gdy linię U3 wydłużono do dzielnicy Moosach, gdzie możliwa jest przesiadka na pociągi S-Bahn w kierunku lotniska.
Cała sieć liczy dziś 103,1 km i 96 przystanków. Swoim zasięgiem obejmuje Monachium i sąsiednie miasteczko Garching. Rocznie z usług operującego tu przewoźnika MVG korzysta 429 mln osób, które jeździć mogą sześcioma głównymi i dwiema wzmacniającymi liniami. Kursy poranne rozpoczynają się miedzy 4 a 5 rano, ostatnie pociągi zjeżdżają do zajezdni ok. 1 w nocy, późniejsze kursy odbywają się dodatkowo w weekendy. W czasie trwania Oktoberfestu pociągi kursują całą noc. Rada miejska prowadzi rozmowy z przewoźnikiem na temat uruchomienia od 2023 r. całonocnych weekendowych kursów metra. Kwestią sporną pozostaje jak zwykle finansowanie tego projektu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.