Dokładnie 85 lat temu, 15 marca 1936 roku, po zaledwie 227 dniach budowy na szczyt Kasprowego Wierchu wjechał pierwszy wagon kolei linowej. Ten dzień uznawany jest za oficjalny początek działalności PKL. Dziś spółka rozpoczyna jubileuszowe obchody swojego powstania.
Kolej linową PKL na Kasprowy Wierch zna bez wątpienia każdy miłośnik gór. Powstała zaledwie w 227 dni, a do jej budowy zatrudniono prawie tysiąc osób. Prace były prowadzone na trzy zmiany, po szesnaście godzin dziennie. Po raz pierwszy turyści wjechali na szczyt dokładnie 85 lat temu i to właśnie ta data jest symbolicznym początkiem historii Polskich Kolei Linowych.
Dzisiejszy, urodzinowy dzień w ośrodkach PKL upłynie pod znakiem promocji. Spółka przygotowała 50 proc. zniżkę na przejazdy wszystkimi czynnymi kolejami grupy: na Kasprowy Wierch, Gubałówkę, Palenicę, Mosorny Groń, Górę Żar i Jaworzynę Krynicką. Promocja 15 marca obowiązuje zarówno na bilety kupowane w kasach, jak i w sklepie internetowym (skipassy i tourpassy). Klienci, którzy rano pojawili się w górnej stacji ośrodka PKL na Kasprowym Wierchu mogli liczyć na spróbowanie urodzinowego tortu.
Na tym jednak nie koniec jubileuszowych atrakcji. Za kilka dni na profilach FB siedmiu ośrodków PKL pojawi się konkurs zachęcający do dzielenia się wspomnieniami i zdjęciami związanymi z daną lokalizacją. Towarzyszyć będzie mu film pokazujący jak na przestrzeni lat zmieniali się klienci PKL, choć mimo upływających lat ich emocje związane z podróżami w góry są wciąż niezwykłe. Nagrodami w konkursie będą atrakcyjne zniżki w sklepie internetowym PKL. Warto więc bacznie śledzić profile Kasprowego Wierchu, Gubałówki, Palenicy, Mosornego Gronia, Góry Żar, Góry Parkowej i Jaworzyny Krynickiej. PKL przygotowują także specjalną jubileuszową kolekcję plakatów, znaczków i kubków, która będzie dostępna zarówno w sklepie na Kasprowym Wierchu, jak i przez internet.
Kolej na Kasprowy Wierch zbudowano, by umożliwić turystom przebywanie w wysokich górach i jazdę na nartach. W pierwszym roku eksploatacji na szczyt Kasprowego wjechało 165 tys. osób, co świadczyło już wtedy o jej olbrzymiej popularności. Jako druga w Polsce powstała kolej linowo-terenowa na Górę Parkową w Krynicy Zdroju, a zaraz po niej ruszyła budowa podobnego urządzenia na zakopiańskiej Gubałówce.
– Jesteśmy bardzo dumni z naszych bogatych tradycji sięgających 1936 roku. W tym czasie firma udowodniła, że PKL jest marką wyjątkową, dynamiczną i wiarygodną. Jako jedyna w Polsce łączy różnorodność, unikatowość przyrodniczą i postęp w wyjątkowych lokalizacjach turystycznych. Nieustannie towarzyszymy naszym klientom w ich wędrówkach, wspieramy ich pasje, marzenia i pomagamy aktywnie wypocząć, bo historia PKL to przede wszystkim historia ludzi – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.
Obecnie PKL działają w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. PKL uruchomią także ósmy ośrodek turystyczny grupy, tym razem w Bieszczadach, nad zaporą wodną w Solinie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.