Na kolejowej mapie Polski jest już ponad 8,6 tys. stojaków rowerowych na ponad 1200 stacjach i przystankach oraz przy ponad 300 dworcach. PKP Polskie Linie Kolejowe wspólnie z zarządcą dworców PKP SA i przewoźnikami zapewniają wygodne łączenie podróży rowerem i pociągiem.
Stojaki rowerowe przy stacjach i przystankach oraz dworcach kolejowych to doskonała możliwość połączenia podróży koleją i jazdy na rowerze. Zarządca infrastruktury PLK wspólnie z zarządcą dworców PKP SA oraz przewoźnikami, którzy wyposażają pociągi w rowerowe przedziały, przekonują, że pociąg i rower to dwa uzupełniające się, przyjazne środki transportu. Prawie 6,5 tys. stojaków w sąsiedztwie peronów
Na ponad 1260 stacjach i przystankach dla rowerzystów przygotowanych jest prawie 6,5 tys. stojaków rowerowych. Montowane są one w miejscach oświetlonych, jak najbliżej peronów. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo jednośladów oraz wygodę pasażerów. PLK uwzględniają także ułatwienia dla rowerzystów w ramach modernizacji stacji i przystanków.
W 2018 najwięcej stoisk dla jednośladów PKP PLK zamontowały w województwie zachodniopomorskim – łącznie 65 stojaków na 13 stacjach i przystankach. 15 nowych stojaków mają rowerzyści w Kołobrzegu, a 9 na stacji w Międzyzdrojach i 4 na stacji Szczecin Główny. Miejsca na jednoślady zostały w ubiegłym roku umieszczone także m.in. na przystankach Rzęśnica, Silnowo, Suliszewo Drawskie i Jelenino. W sumie na Zachodnim Pomorzu cykliści mają do dyspozycji stojaki na ponad 100 stacjach i przystankach.
42 stojaki na 19 stacjach zostały zamontowane w 2018 r. w województwie łódzkim. 8 nowych stojaków zyskali podróżni na stacji w Koluszkach, a 4 na stacji Łódź Andrzejów. Nowe miejsca na jednoślady powstały również np. na stacjach w Skierniewicach i Zgierzu, Makowie, Strykowie i Domaniewicach. Rowerzyści z tych okolic mają obecnie do dyspozycji prawie 400 stojaków rowerowych.
Nowe miejsca dla rowerów pojawiły się także w ubiegłym roku na stacjach i przystankach w województwie podlaskim: Blizna, Balinka, Jastrzębna, Kamienna Nowa, Ostrowie Biebrzańskie, Płociczno koło Suwałk oraz w świętokrzyskim: Włoszczowa i Busko-Zdrój.
PKP PLK montują ułatwienia dla rowerzystów także w ramach prowadzonych inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego. W zeszłym roku miejsca dla rowerów powstały m.in. na stacjach i przystankach: Grabowno Wielkie, Bukowice Trzebnickie, Krośnice, Wierzchowice, Milicz, Rakoniewice Milickie, Cieszków (w ramach modernizacji linii Grabowno Wielkie – Krotoszyn) oraz w województwie lubuskim – Kowalów, Radów Laski Lubuskie, Górzyca, Ługi Górzyckie (w ramach prac między Drzeńskiem a Kostrzynem).
Lokalizacje stojaków wybierano na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. PLK czekają na kolejne sugestie, gdzie powinny pojawić się stojaki rowerowe w tym roku. Lokalizacje można zgłaszać za pośrednictwem oficjalnego profilu PKP PLK na facebooku. Montaż planowany jest w 2019 r. m.in. na Mazowszu – na stacji w Jasienicy, Mińsku Mazowieckim, Tłuszczu i Cegłowie, a także na Lubelszczyźnie na stacji w Łukowie. Ponad 300 dworców ze stojakami
Ponad 2200 miejsc na rowery znajduje się także przy ponad 300 dworcach kolejowych, m.in. w Gdyni, Poznaniu, Katowicach czy we Wrocławiu (tu do dyspozycji cyklistów jest ok. 200 miejsc parkingowych dla rowerów). Montaż stojaków jest również standardem przy planowanych i prowadzonych obecnie modernizacjach dworców należących do PKP SA. W zależności od lokalizacji spółka dąży do tego, by były to miejsca zadaszone, objęte zakresem monitoringu i wyposażone w słupek do serwisowania.
Z rowerem do pociągu
W pociągach PKP Intercity rowery można przewozić w wyznaczonych do tego wagonach i miejscach, które do tego zostały wskazane. W składach wagonowych TLK i IC, w których wagon jest przystosowany do przewozu rowerów, przewozi się je w miejscach do tego wyznaczonych. W przypadku braku takiego wagonu jednoślady przewozi się w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu. Natomiast w składach EIC rower przewozimy wyłącznie w wagonie przystosowanym do przewozu rowerów, na miejscu do tego wyznaczonym. W pociągach obsługiwanych pojazdami Pendolino do tego celu służą 4 specjalne wieszaki, a w pojazdach FLIRT3 oraz PesaDART do dyspozycji pasażerów jest po 6 wieszaków na rowery.
Przed planowaniem podróży warto sprawdzić, czy w danym pociągu zostały wyznaczone miejsca do przewozu rowerów. Informacje o zestawieniu składów można znaleźć na stronie www.intercity.pl Przewóz roweru jest odpłatny (jeden podróżny + jeden rower) i odbywa się wyłącznie pod nadzorem podróżnego. Opłata za przewóz roweru jest zryczałtowana i wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy.
PKP Intercity kupując nowe pociągi lub modernizując wagony, dostosowuje je do potrzeb różnych grup, w tym rowerzystów. Obecnie jest realizowany największy w historii Spółki program inwestycyjny w tabor. W ramach strategii taborowej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” wyda ok. 7 mld zł na wyższy komfort pasażerów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.