PKP Intercity podpisało z PKS Polonus porozumienie o współpracy, które przygotowuje do włączenia przewoźnika autobusowego do oferty Wspólnego Biletu. W pierwszym etapie, w najbliższych miesiącach, zakup biletów na połączenia realizowane przez PKP Intercity oraz PKS Polonus w systemach sprzedaży każdego z operatorów zostanie połączony w jedną ścieżkę zakupową.
Dzięki Wspólnemu Biletowi pasażerowie kolei w Polsce mogą podróżować pociągami kilku przewoźników kolejowych na podstawie jednego biletu. Od początku założeniem tej oferty była jej szeroka integracja, obejmująca także innych operatorów transportu zbiorowego. Podpisane przez PKP Intercity i PKS Polonus porozumienie o współpracy wyznacza jako cel włączenie przewoźnika autobusowego do Wspólnego Biletu. Poszerzanie oferty kolei
– Zacieśnianie współpracy narodowego przewoźnika kolejowego PKP Intercity i przewoźnika autokarowego PKS Polonus to krok w kierunku stworzenia spójnej sieci transportowej dla całej Polski, która ułatwi podróżowanie. W Ministerstwie Aktywów Państwowych zachęcamy spółki Skarbu Państwa do takiej współpracy. Systematyczny wzrost liczby połączeń, które PKP Intercity uruchomi w kolejnych latach zwiększy atrakcyjność polskiej kolei, a uzupełnienie siatki połączeń kolejowych autokarowymi, pomoże w osiąganiu synergii polskich przewoźników. Na tym skorzystają pasażerowie, bo oni są tu najważniejsi – zapewnia Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Dokument dotyczy integracji systemów sprzedaży, za pośrednictwem których dystrybuowane są bilety na przejazdy realizowane przez obydwu przewoźników, wzajemnej sprzedaży oraz wspólnej prezentacji oferty dla pasażerów.
– Cieszymy się z ciągłego rozwoju projektu Wspólnego Biletu. To istotny czynnik budujący spójną sieć publicznego transportu zbiorowego dla całej Polski, co ma ogromne znaczenie dla walki z wykluczeniem transportowym. Pasażerowie oczekują przyjaznych rozwiązań, które ułatwią im kupienie biletów i samą podróż. Wspólny Bilet jest właśnie takim rozwiązaniem, a dołączenie przez PKS Polonus do tego projektu będzie świetną wiadomością dla pasażerów – przekonuje Andrzel Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
– PKP Intercity nieustannie pracuje nad tym, aby polepszać swoją ofertę i rozbudowywać siatkę połączeń, wychodząc naprzeciw potrzebom podróżnych. Ogromne znaczenie dla zwiększania dostępności komunikacyjnej ma projekt Wspólnego Biletu. Dzięki rozwijanej współpracy z PKS Polonus będziemy mogli integrować naszą ofertę z kolejną gałęzią komunikacji i zaproponować pasażerom zupełnie nowe możliwości podróżowania po Polsce. Pociągi i autobusy nie muszą ze sobą konkurować, mogą się wzajemnie uzupełniać. Tam gdzie po torach kolej nie dotrze, tam pasażera dowiezie przewoźnik autobusowy – mówi Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity. W nowym kwartale integracja rozkładu i jedna ścieżka zakupu biletu
W pierwszym etapie współpracy zintegrowane zostaną dane o rozkładach jazdy obydwu przewoźników, a zakup biletów na połączenia realizowane przez PKP Intercity oraz PKS Polonus w systemach sprzedaży każdego z operatorów zostanie połączony w jedną ścieżkę zakupową. Wdrożenie tego rozwiązania planowane jest do końca drugiego kwartału br. Następnie uruchomiona zostanie wzajemna sprzedaż biletów w kasach stacjonarnych obydwu przewoźników, a kolejnym krokiem będzie uruchomienie wzajemnej sprzedaży przez internet bezpośrednio z systemu internetowego każdego z przewoźników.
Trzecim etapem będzie włączenie oferty PKS Polonus do Wspólnego Biletu i Pakietu Podróżnika. Celem wspólnych działań będzie uruchomienia wzajemnej sprzedaży w kasach stacjonarnych wszystkich przewoźników kolejowych uczestniczących we Wspólnym Bilecie, jak również uruchomienia sprzedaży oferty Pakiet Podróżnika z odcinkami PKS Polonus w kasach wszystkich przewoźników uczestniczących we Wspólnym Bilecie, w kasach PKS Polonus oraz w systemie Bilkom. Planowane jest również umożliwienie pasażerom kupowania biletów PKS Polonus w ramach oferty Wspólny Bilet w kasach wszystkich przewoźników uczestniczących w tym projekcie, w kasach PKS Polonus, w systemie Bilkom oraz na platformie Dworzec Online.
– Zacieśnianie współpracy z PKP Intercity to świetna wiadomość dla podróżnych w całej Polsce. W najbliższych miesiącach będziemy bardzo intensywnie pracować na integracją naszych ofert i systemów sprzedaży, aby pasażerowie mieli łatwo możliwość wyboru środka transportu, który będzie im najbardziej odpowiadał. Korzystanie z transportu zbiorowego będzie proste jak nigdy – przekonuje Wojciech Gąsowski, członek zarządu PKS Polonus SA. Podróż na jednym bilecie
Wspólny Bilet jest dostępny dla pasażerów od grudnia 2018 roku. W projekcie uczestniczą: PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Polregio, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie i Arriva RP. Wspólny Bilet jest dostępny we wszystkich okienkach kasowych przewoźników uczestniczących w tej inicjatywie, a na podróże pociągami części przewoźników także w systemie Bilkom.
Dzięki Wspólnemu Biletowi pasażerowie kolei w Polsce mogą kupić w jednym okienku bilet na podróż, w trakcie której przesiadają się do pociągów innych przewoźników, niezależnie od trasy przejazdu. Cena za przejazd wyliczana jest w oparciu o jedną, nową taryfę, obowiązującą u wszystkich przewoźników kolejowych, którzy wprowadzili tę ofertę. Taryfa ma charakter degresywny, co oznacza, że sposób naliczenia ceny biletu opiera się na prostej zasadzie: „im dalej jedziesz, tym mniej płacisz za kolejne kilometry pokonywanej trasy”.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.