Starostwo powiatu bełchatowskiego pozytywnie wypowiada się o połączeniach autobusowych organizowanych przez samorząd wojewódzki. Część z nich pozwala na dojazd do stacji kolejowych, inne łączą Bełchatów z pozostałymi miastami regionu, w tym z Łodzią. W skali lokalnej system uzupełniają cztery linie obsługiwane przez PKS Bełchatów.
W 2024 r. Łódzka Kolej Aglomeracyjna zainaugurowała przewozy autobusowe na trasie Łask – Zelów – Szczerców. Tym samym wojewódzki operator dotarł na obszar powiatu bełchatowskiego. Wcześniej Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego uruchomił zaś kilka linii komunikujących m.in. Szczerców ze Zduńską Wolą czy Bełchatów z Łodzią. Są one częścią systemu dotowanego z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Starostwo: Potrzeby mieszkańców są zabezpieczone
Zdaniem lokalnych władz podjęte przez samorząd wyższego szczebla działania istotnie przyczyniły się do poprawy sytuacji transportowej mieszkańców. – Istniejąca komunikacja dostosowana jest do potrzeb społecznych : służy dzieciom, młodzieży, pracownikom – mówi Marta Sikorska-Stelmaszczyk, p.o. kierownik Referatu ds. Wydawania Uprawnień Kierowania Pojazdami, Nadzoru Nad Ośrodkami Szkolenia Kierowców, Stacjami Kontroli Pojazdów, Transportu i Dróg w Starostwie Powiatowym w Bełchatowie. Odnosi się tu do całości lokalnego systemu transportowego, a nie jedynie do komunikacji ŁKA.
– Nie docierają do nas sygnały o potrzebie uruchamiania dodatkowych tras lub zwiększania liczby połączeń linii ŁKA lub wojewódzkich linii autobusowych dofinansowanych w ramach FRPA – dodaje nasza rozmówczyni. Tym niemniej powiat uzupełnia komunikację publiczną o połączenia o zasięgu międzygminnym. Aktualnie funkcjonują cztery takie linie.
Pierwsza z nich łączy Bełchatów z Zelowem, druga – z Maurycowem przez Zelów, trzecia – ze Szczercowem i Dzbankami, a czwarta – z Chabielicami. – Przewoźnikiem jest PKS w Bełchatowie – informuje przedstawicielka starostwa. Komunikacja w dni wolne funkcjonuje w znacznie okrojonym zakresie w stosunku do oferty z dnia roboczego, jest jednak podtrzymana.
W 2029 r. ruszy kolej pasażerska
Przypomnijmy, że w perspektywie czterech lat ŁKA ma uruchomić pierwsze w swojej historii połączenia kolejowe do Bełchatowa. W ramach programu Kolej Plus istniejąca, ale wykorzystywana tylko w przewozach towarowych linia nr 24 z Piotrkowa Trybunalskiego ma zostać zelektryfikowana i przedłużona do podbełchatowskiego Bogumiłowa, gdzie znajduje się strefa przemysłowa. Dzięki unijnym środkom regionalnym wybudowany ma zostać natomiast odcinek z Bogumiłowa do Chorzewa-Siemkowic, a w dalszej perspektywie także do Wielunia.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.